Sorescu și Drăguș au marcat pentru Gaziantep

Articol de Ionut Dumitrescu - Publicat luni, 29 aprilie 2024, ora 07:54,
Denis Drăguș

Internaţionalii români Deian Sorescu şi Denis Drăguş au marcat pentru Gaziantep FK, dar Trabzonspor s-a impus cu scorul de 4-2, duminică seara, pe teren propriu, într-o partidă din etapa a 34-a a primei ligi de fotbal din Turcia.

Oaspeţii au condus cu 2-0 la pauză, prin golurile marcate de Sorescu (12) şi Drăguş (21), din pasa lui Deian Sorescu.

Trazbonspor a revenit după pauză, iar nigerianul Paul Onuachu a reuşit un hat-trick (50, 66, 68), celălalt gol al gazdelor fiind reuşit de nord-macedoneanul Enis Bardhi (65), din pasa lui Onuachu.

Portarul Florin Niţă şi mijlocaşii Alexandru Maxim (avertizat cu cartonaş galben în min. 41) şi Deian Sorescu au fost integralişti la Gaziantep, în timp ce atacantul Denis Drăguş a fost înlocuit în min. 90+3.

Sorescu are 4 goluri marcate în 14 partide în acest sezon pentru Gaziantep, precum şi un assist, iar Drăguş a ajuns la 12 goluri marcate în 29 de partide.

Gaziantep FK ocupă locul 16 (primul aflat deasupra liniei retrogradării), cu 34 de puncte, cu unul mai mult decât primele două echipe aflate sub ea.