Barcelona a câștigat Liga Campionilor a doua oară în 3 ani: 3-2 cu VfL Wolfsburg, deși la pauză era 0-2

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat sâmbătă, 03 iunie 2023, ora 20:33,
Barcelona
Barcelona

Echipa feminină de foiitbal Barcelona a câștigat Liga Campionilor, după ce a învins VfL Wolfsburg cu 3-2.

Barcelona a mai câștigat Liga Campionilor la feminin și în 2021

Meciul s-a jucat pe Philips Stadion din Eindhoven (Olanda), în faţa a 33.147 de spectatori. Echipa germană a condus cu 2-0 la pauză, golurile fiind marcate de Ewa Pajor (3) şi Alexandra Popp (37).

După pauză, însă, echipa catalană a anulat diferența în doar trei minute, datorită dublei reușită de Patricia Guijarro (48, 50). Lovitura de grație a dat-o Fridolina Rolfo, fostă jucătoare la Wolfsburg, care a marcat golul victoriei în minutul 70.

Barcelona, a fost învinsă anul trecut în finală de Olympique Lyon, a cucerit al doilea trofeu în Liga Campionilor, după cel din 2021.

De partea cealaltă, VFL Wolfsburg, campioană în 2013 şi 2014, a suferit al patrulea eşec în finală, după cele din 2016, 2018 şi 2020, de fiecare dată în fața lui Olympique Lyon.