CFR Cluj, făcută praf de un fost internațional român: „S-a văzut o diferenţă ca de la cer la pământ”

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat vineri, 22 octombrie 2021, ora 09:49,
CFR CLUJ – AZ ALKMAAR

Fostul international român Basarab Panduru a vorbit despre înfrângerea echipei CFR Cluj cu AZ Alkmaar. Ardelenii au fost dominaţi clar de formaţia batavă, care a condus meciul de la cap la coadă.

”În prima repriză s-a văzut o diferenţă ca de la cer la pământ. Posesie 70%, ocazii, joc controlat de Alkmaar. A fost o diferenţă foarte mare, nu mă aşteptam. Era clar că venea în formă AZ, dar şi aşa nu mă aşteptam la diferenţa asta.

A jucat CFR cu echipe echipe cu o valoarea dublă faţă de ea, Young Boys şi AZ. S-a văzut o mare diferenţă. Noi când jucăm cu o echipă care valorează de două ori mai puţin, nu se vede diferenţa asta. Nu de meciul ăsta ar trebui să ne luăm. Uitându- te la jucători, vezi că şi ei sunt în scădere de formă.

Bordeianu nu mai e la fel ca în sezonu trecut. Parcă Petrescu vrea să joace un fotbal pe care nu ştiu dacă îl ştie, sau dacă îi convine. Am impresia că sunt mai mulţi tehnicieni în teren, nu mai are cine să reupereze mingea, în prima repriză nu au ştiut unde e mingea. Cred că Alkmaar s-a mulţumit cu scorul ăsta”, a declarat Basarab Panduru, pentru Telekom Sport.

CFR Cluj a fost învinsă, joi seară, pe teren propriu, scor 0-1, de echipa olandeză AZ Alkmaar, într-un meci din etapa a treia a Grupei D a Conference League. Golul a fost marcat de Karlsson, în minutul 18.