David Popovici a ratat calificarea în semifinalele probei de 50 de metri liber

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 30 iulie 2021, ora 13:32,
David Popovici

David Popovici, înotător român de doar 16 ani, a ratat şansa de a ajunge în semifinalele probei de 50 de metri liber, în urma calificărilor de azi.

Sportivul din România, care a concurat la această probă de pe culoarul al doilea, a terminat cursa de 50 de metri cu un timp total de 22.77 secunde, practic pe ultimul loc în seria sa. După ce a obţinut locul patru în finala probei de 200 de metri liber şi poziţia a şaptea în finala probei de 100 de metri liber, David Popovici a rata şansa în urma cursei de azi să ajungă într-o nouă finală. David Popovici a terminat pe locul 40 la general.

Semifinalele probei de înot 50 de metri liber vor avea loc sâmbătă, unde s-au calificat primii 16 înotători ca timp. Finala va avea loc duminică, unde vor ajunge doar opt sportivi.

La începutul lunii, înainte de Jocurile Olimpice, David Popovici stabilea un record mondial de juniori, la Roma, 47 sec 30/100, unde a cucerit medalia de aur la Europenele de Juniori.

Astăzi, de la ora 13:36, în seria 7, culoarul 4, Bianca Costea va concura la aceeaşi categorie.

David Popovici/Sursa foto; Profimedia Images/Gian Mattia D'Alberto / LaPresse
David Popovici/Sursa foto; Profimedia Images/Gian Mattia D’Alberto / LaPresse

Citeşte şi JO 2020 | A PATRA MEDALIE PENTRU ROMÂNIA LA TOKYO! ARGINT PENTRU MARIUS COZMIUC ŞI CIPRIAN TUDOSĂ ÎN PROBA DE DUBLU RAME MASCULIN