Dezastru în Cupa Davis! Nicholas David Ionel, învins de un jucător de pe locul 975 ATP

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat vineri, 03 februarie 2023, ora 16:18,
Yuttana Charoenphon și Nicholas David Ionel

Echipele de tenis ale Thailandei și României sunt la egalitate, 1-1, vineri, după prima zi a întâlnirii de la Nonthaburi.

Nicholas David Ionel a câștigat un signur game în setul decisiv cu Yuttana Charoenphon

Confruntarea contează pentru primul tur al play-off-ului Grupei Mondiale I a Cupei Davis. În primul meci de simplu, Nicholas David Ionel (225 ATP) a fost învins de Yuttana Charoenphon (976 ATP), cu 7-5, 3-6, 6-1.

Meciul a durat 2 ore şi 40 de minute, iar în primele cinci game-uri s-au câștigat doar două puncte pe serviciul adversarului. La 3-3 s-au consemnat două break-uri, după care Ionel și-a pierdut serviciul la 5-5, iar în game-ul următor thailandezul a pus capăt setului.

Partea a doua a meciului a fost controlată de român, care a realizat break la 2-1. În decisiv, Ionel a fost de nerecunoscut, câștigând un singur game, pe serviciul adversarului, la 0-2.

În al doilea meci de simplu, Filip Cristian Jianu (267 ATP) a trecut de Kasidit Samrej (605 ATP) cu 6-4, 6-7 (5), 6-2. Românul a deschis meciul cu break, după care și-a ținut serviciul până la finalul setului.

În partea a doua a confruntării s-au consemnat două break-uri, câte unul pentru fiecare jucător, astfel că s-a ajuns la tie-break. Thailandezul s-a distanțat la 4-1, iar la 6-2 a trimis meciul în decisiv la a patra minge de set.

Jianu a jucat mult mai consistent în setul 3, trecându-și în cont doupă break-uri, la 2-1 și 5-2, fără să-și cedeze serviciul.

Sâmbătă, de la ora 6:00 a României, vor avea loc meciul de dublu, Marius Copil, Victor Vlad Cornea – Pruchya Isaro, Thantub Suksumrarn, urmat de ultimele două partide de simplu, Ionel – Samrej şi Jianu – Charoenphon.

Partidele sunt găzduite de The Lawn Tennis Association of Thailand, o arenă în aer liber cu o capacitate de 1.500 de locuri. Echipa care va câştiga disputa va juca în septembrie în Grupa Mondială I.

Kasidit SamrejNicholas David IonelYuttana CharoenphonthailandaFilip Cristian JianuCupa Davidromania