Doliu imens în sportul din România. A murit un campion european și antrenor de renume

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat vineri, 03 decembrie 2021, ora 14:30,
AMBULANȚĂ
AMBULANȚĂ

Rugby-ul românesc este în doliu. Fostul mare jucător și antrenor, Ioan Teodorescu, s-a stins din viață la 85 de ani, a anunțat Federația Română de Rugby, pe pagina de Facebook.

Acesta a fost campion european cu Grivița Roșie în 1964, echipă cu care a cucerit de patru ori titlu național, după care a devenit antrenor.

De asemenea, a făcut parte din echipa națională de tineret și apoi de seniori, cu care a participat la turneul din Belgia, în Cupa Păcii, și la cele din Franța și Italia. Postul de bază în echipă era aripă dreapta, dar a jucat și aripă stânga, chiar și in linia a treia. Centru a jucat în finala Cupei Campionilor Europeni, prima ediție, 1962, la București, pierdută de Grivița cu 3–11. A jucat în toate meciurile din a doua ediție a Cupei Campionilor Europeni, ediția 1964.

Au fost victorii cu R.U. Casablanca (29–3), Viktoria Hanovra (17–6) și finala cu Stade Montois, când Grivița Roșie a câștigat cu 10–0, devenind campioană europeană. În ultimii ani a fost și președintele Asociației Columbofile Sector 6 București, deținând porumbei–voiajori cu recorduri de zbor de 800–1.000 km, care i-au adus medalii si cupe.

„A fost în permanență aproape de Ovalul autohton : https://bit.ly/32M35ha. Cei care doresc să își ia un ultim rămas bun o pot face sâmbătă, 4 decembrie, la locuința sa din strada Funigeilor nr. 61, Prelungirea Ghencea sau duminică, 5 decembrie, la Biserica Vatra Luminoasă din str. Toni Bulandra.

Slujba de înmormântare va avea loc luni, 6 decembrie, ora 12:00, la Cimitirul Reînvierea (lângă Bucur Obor).

Dumnezeu să-l odihnească!”, au scris pe Facebook, reprezentanții Federației Române de Rugby.