Eliminare rapidă pentru Mihaela Buzărnescu în turneul de tenis olimpic! Doar trei gameuri câștigate în meciul cu Vondrousova

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 26 iulie 2021, ora 09:04,
Mihael Buzărnescu Sursă foto: Profimedia

Sportiva noastră de 33 de ani nu i-a făcut față cehoaicei aflate pe locul 42 în clasamentul mondial.

După ce a trecut de Alison Riske în turul inaugural, singura reprezentantă a României pe tabloul de simplu a fost scosasă din competiție de finalista ediției 2019 de la Roland Garros. Buzărnescu a fost învinsă cu 6-1, 6-2 după o oră și șapte minute de joc. Numărul 169 WTA a fost trădată de numărul mare de greșeli neforțate și a ratat o confruntare în optimile de finală cu reprezentanta gazdelor, Naomi Osaka.

Japoneza a trecut de elvețianca Golubic, scor 6-3, 6-2.  Astfel, România a rămas reprezentată doar de dublul Raluca Olaru-Monica Niculescu la ediția din acest an  Jocurilor Olimpice. Cele douăs e vor duela cu perechea australiană Samantha Stosur/Ellen Perez.