EURO 2020 | Eternul Modric! Un vinclu „lejer”, suficient pentru calificare

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 22 iunie 2021, ora 23:52,
Luka Modric, Croația, sursa foto: Profimedia Images

Croația a învins-o pe Scoția, scor 3-1, pe ”Hampden Park”, din Glasgow, în cadrul etapei a treia din Grupa D.

Marcatorii învingătorilor au fost Vlasic, în minutul 17, Modric, în minutul 62 și Perisic, în minutul 77, respectiv McGregor, în minutul 42, pentru echipa învinsă.

Deschiderea de scor s-a produs relativ repede. Mijlocașul Vlasic a marcat, într-un mod ironic, chiar în stil tipic scoțian, după o centrare a lui Juranovici și o recentrare a lui Perisic.

În minutul 21, Modric a ratat o ocazie uriașă, după ce a șutat puternic, dar Marshall a intervenit salvator.

Imediat a venit și replica Scoției. După mai multe erori ale defensivei croate, mingea a ajuns la McGinn care l-a pus la încercare pe celălalt portar, Livakovic.

Sfârșitul primei reprize a adus egalarea. McGregor a preluat un balon respins la marginea careului și a șutat pe jos, învingându-l pe Livakovic. Acest gol a fost primul marcat de Scoția la un Euro de la ediția din 1996.

În partea a doua, ocazia lui Gvardiol anunța golul al doilea al Croației. Astfel că, minutul 62 a venit cu bijuteria lui Luka Modric. După un schimb rapid de pase în interiorul careului scoțian, mingea a ajuns la ”Balonul de Aur” din 2018, la marginea careului, care a ales să ”fixeze” cu exteriorul mingea în vinclul porții lui Marshall.

Până la finalul jocului, poarta scoțienilor a mai primit un gol. De data aceasta, Modric a fost cel cu pasa decisivă. Căpitanul lui Zlatko Dalic a executat o lovitură de la colț, iar Perisic a reluat cu capul în plasă, gol ce a făcut posibilă rocada între locurile ocupate de Croația și Cehia.

Cu acest rezultat, Croația a terminat pe locul 2, peste Cehia, ambele cu 4 puncte, dar vicecampioana mondială are golaveraj superior datorită numărului mai mare de goluri înscrise. Astfel, Modric&co vor fi printre echipele care se vor duela în faza optimilor.

De cealaltă parte, Scoția, aflată la primul turneu final de la CM 1998, a terminat ultima în Grupa D, cu un singur punct. Dar un punct care a făcut cât o calificare, deoarece a fost obținut contra marii rivale britanice, Anglia, chiar pe Wembley, în Londra. În meciul din aceeași grupă, disputat de la aceeași oră, Anglia a câștigat la limită cu Cehia, scor 1-0.

Echipele de start:

Croația: Livakovic – Juranovic, Lovren, Vida, Gvardiol – Kovacic, Brozovic – Perisic, Modric, Vlasic – Petkovic
Selecționer: Zlatko Dalic

Scoția: Marshall – McTominay, Hanley, Tierney – ODonnell, Armostrong, McGinn, McGregor, Robertson – Dykes, Che Adams
Selecționer: Steve Clarke