EURO 2020 | Nu toată lumea îl știe pe Cristiano Ronaldo. Starul portughez oprit de un agent de pază

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 17 iunie 2021, ora 16:00,
Sursa foto: Profimedia Images

Starul portughez, Cristiano Ronaldo a trecut printr-un moment inedit înaintea primului meci de la EURO 2020.

Sursa foto: Facebook Seleções de Portugal

Atacantul lusitan, Cristiano Ronaldo nu a fost recunost de un agent de pază, înaintea meciul cu Ungaria de pe stadionul „Pușkaș Arena”. Un angajat de la securitate i-a cerut ecusonul lui Ronalo pentru a-l verifica.

Portugalia s-a impus în fața Ungariei, scor 3-0. În fața a 67.000 de fani, căpitanul lusitanilor a fost omul meciului, marcând de două ori în poarta vicecampionului din Bundesliga, Gulacsi. Prima reușită a venit în minutul 87, din penalty, iar cea de-a doua, în prelungirile partidei.

Au fost două goluri cu adevărat speciale pentru supergolgheterul Portugaliei. Cristiano a ajuns la 11 goluri, devenind astfel cel mai bun marcator din istoria Campionatului European, după ce înainte de această ediție, era la egalitate cu Michel Platini, ambii cu câte 9. Totuși, fostul mijlocaș și președinte UEFA a marcat toate cele 9 goluri într-o singură ediție, cea din 1984, atunci când Franța se încorona în premieră drept campioana Europei.