EXCLUSIV | Prima reacție a lui Cosmin Contra după ce România a ratat și a doua șansă de a merge la Euro: „Mă așteptam la altceva”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 09 octombrie 2020, ora 20:49,

Tricolorii au terminat grupa preliminară pe locul 4, dar sistemul gândit de UEFA ne-a mai dat o ocazie să mergem la turneul final în urma clasării din Nations League.

Cosmin Contra a fost pe banca naționalei în tot acest timp, dar naționala și-a luat denfinitiv adio de la Euro cu Mirel Rădoi pe bancă. Actualul antrenor al lui Dinamo a fost dezamăgit după utimul fluier de la Reykjavik.

„Mă așteptam la altceva, ca echipa să arate mult mai bine, dar s-a văzut că naționala Islandei este mai obișnuită cu asemenea meciuri. Sigurdsson este un jucător de clasă mondială, joacă la cel mai înalt nivel.

Din păcate am fost neinspirați în prima repriză, iar la 2-0 nu am mai putut să revenim. În partea secundă, dincolo de acel penalty primit, nu am pus poarta adversă în pericol în niciun moment”, a declarat Cosmin Contra în exclusivitate pentru Realitatea Sportivă.

Contra a fost timp de doi ani selecționerul tricolorilor, perioadă în care naționala a avut 8 victorii, 6 rezultate de egalitate și 4 înfrângeri în meciurile oficiale.

„A fost o muncă de doi ani și jumătate care s-a dus pe apa sâmbetei în 90 de minute. Noi românii supraevaluăm succesele, nu am câștigat de o asemenea manieră demult așa cum am făcut-o în Austria, iar echipa arătase bine.

Este un joc de echipă nu putem să dăm vina pe anumiți jucători, au fost 11 în teren, toți trebuie să se apere, toți trebuie să atace. Am fost însă foarte lenți pe faza de atac, nu am avut practic șuturi pe poartă a completat fostul selecționer în exclusivitate pentru Realitatea Sportivă.