Final de aventură pentru dublul românesc la Tokyo! Monica Niculescu și Raluca Olaru, eliminate în turul 2

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 26 iulie 2021, ora 13:47,
Monica Niculescu și Raluca Olaru

După ce a trecut de manșa inaugurală învingând reprezentantele din Taiwan, româncele s-au oprit după duelul cu australiencele Stosur și Perez.

Deși au condus cu 5-1 în primul set și au avut nu mai puțin de șapte mingi pentru a închide actul în favoarea lor, Niculescu și Olaru au cedat în tiebreak. Unul încheiat cu 7-3 în favoarea perechii de la antipozi. Setul secund a însemnat tot o dispută extrem de echilibrată și în care româncele și-au pierdut serviciul în două rânduri pentru ca adversarul să închidă partida cu un 7-5, la capătul a două ore și două minute de joc.

Astfel, Niculescu și Olaru au ratat confruntarea cu învingătoarele din confruntarea Carla Suarez Navarro / Garbine Muguruza (Spania) – Viktorija Golubic / Belinda Bencic (Elveţia) din sferturile de finală ale competiției. După eliminarea celor două din concurs și a Mihaelelei Buzărnescu dimineață la simplu, România rămâne fără reprezentant în concursul de tenis de la ediția Jocurilor Olimpice de la Tokyo.