Handbalistele au debutat cu victorie la CM U20: victorie confortabilă în fața Angolei

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat miercuri, 22 iunie 2022, ora 16:12,
Naționala feminină de handbal U20 a României

Naționala feminină de handbal U20 a României a învins Angola cu 26-23 (12-10), la Celje, în meciul lor de debut în Grupa E a Campionatului Mondial de handbal feminin Under-20 din Slovenia.

România a condus Angola și la 7 goluri diferență

Echipa antrenată de Horaţiu Paşca a condus tot meciul, iar cea mai mare diferenţă pe tabelă a fost de şapte goluri, 21-14, în repriza secundă (min. 49).

Pentru tricolore au marcat Mihaela Andreea Mihai 6 goluri, Maria Diana Lixandroiu 4, Ioana Rebeca Necula 4, Corina Elena Lupei 4, Angela Ştefania Stoica 3, Alicia Maria Gogîrlă 2, Andreea Alexandra Coman 2, Bianca Andreea Ţîrle 1.

În celălalt meci al grupei, Cehia întâlneşte Lituania. Primele două clasate se vor califica în grupele principale. Meciurile etapei a doua, Cehia – Angola şi România – Lituania, au loc pe 24 iunie, la Celje.

România a găsit soluții, indiferent de sistemele de joc ale Angolei

După partida câștigată cu Angola, selecționerul Horațiu Pașca le-a felicitat pe elevele lui pentru faptul că și-au păstrat cumpătul după o serie de 4 goluri ale adversarelor.

Știam despre Angola că e o echipă cu jucătoare foarte tehnice, care au calități fizice impresionante, forță în regim de viteză, foarte agile și cu un joc extrem de incomod.

Schimbă permanent sistemul de apărare și pe cel de atac, iar asta poate pune probleme oricui. Am intrat foarte bine în meci, am luat doar 4 goluri când am început să avem câteva probleme în apărare și am pierdut mingi foarte ușor, apoi le-am dat lor posibilitatea să înscrie foarte repede.

Mă bucur că ne-am păstrat capul pe umeri și că în repriza a doua am reușit să îi surprindem, să găsim soluții indiferent de sistemele lor de joc.

Vreau să le felicit pe fete pentru victoria asta, chiar dacă a fost obținută cu unele emoții. Cred că am controlat jocul de la un capăt la altul, ceea ce ne dă speranțe pentru meciurile care vin”, a declarat el, conform paginii de facebook a FR de Handbal.