Helmut Duckadam a găsit vinovații pentru eșecul FCSB-ului cu Farul: „Greșeală monumentală!”

Articol de Mihai Dragomir - Publicat luni, 30 ianuarie 2023, ora 13:25,
Helmut Duckadam

FCSB a scăpat victoria din mâini contra Farului pe finalul partidei. Bucureștenii conduceau cu 2-1, dar constănțenii au revenit și au câștigat meciul (2-3).

Helmut Duckadam, fostul portar român, i-a criticat pe Târnovanu și pe Dawa. Iată ce a spus despre cei doi.

„Greșeală monumentală!”

„Dacă până acum am apreciat și lăudat schimbările celor de la FCSB, cu Farul se pare că nu au fost inspirate. Și cred că de aceea a venit și reculul, pentru că FCSB a dominat prima repriză. Se îndrepta totul spre victorie, dar o greșeală și schimbările neinspirate au adus o înfrângere surprinzătoare pentru FCSB.

Ca să marchezi două goluri într-un minut jumate, în prelungiri, îți trebuie și puțină șansă. Totuși, să nu uităm de greșeala lui Dawa, care este una monumentală. Pe lângă faptul că a lustruit mingea în prima fază, apoi a luat și acel cartonașul roșu. Sunt greșeli în lanț. Bine, nu sunt noi în ceea ce îl privește pe Dawa.

Primul gol, în mare măsură, e luat din cauza lui Târnovanu, chiar dacă a fost o lovitură de excepție a lui Alibec. El trebuia să-și apere colțul, unde știa că Alibec trimite de obicei.

Și aceste faze trebuie pregătite mai amănunțit, pentru că rar l-am văzut pe Alibec să încerce să dea peste zid. La celelalte goluri, nu putea face mai mult”, a spus Duckadam, potrivit as.ro.