Ilie Dumitrescu a dezvăluit cheia victoriei României în fața Argentinei la CM 1994: „Am lucrat asta cu o zi înainte”

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat marți, 21 iunie 2022, ora 23:58,
Ilie Dumitrescu

Naționala de fotbal a României a învins Argentina cu 3-2 în optimile CM 1994. Ilie Dumitrescu, autorul unei duble, a spus care a fost cheia victoriei.

Ilie Dumitrescu executase lovitura liberă de mai multe ori în preziua meciului

România s-a calificat în sferturile CM 1994, după ce a învins Argentina cu 3-2. Golurile tricolorilor au fost marcate de Ilie Dumitrescu (11, 18) și Gică Hagi (58). Pentru adversari au marcat Batistuta (15–p) și Balbo (74).

Îmi aduc aminte exact modul în care Iordănescu a pregătit această partidă. Dacă ne uitam la faza în care eu înscriu al doilea gol, eu plec de la 22 de metri. Eu, număr 9, eram la 22 de metri, în fața mijlocașilor centrali.

Apoi am avut inspirația să îi spun lui Dorinel Munteanu să mă lase pe mine să execut. Am vrut să dau pe poartă. Am lucrat asta cu o zi înainte. Hagi mi-a spus să șutez pe poartă dacă vom avea o lovitură liberă.

Am cedat deliberat terenul, spații reduse. Ei aveau Balbo, Batistuta, Ortega, un 4-3-1-2. La mijloc erau Simeone, Redondo și Basualdo.

Au fost și câteva perechi de marcaj om la om. Îmi aduc aminte de Prodan, la Batistuta și Mihali, la Balbo. Mihali a câștigat cele mai multe dueluri. Hagi a fost peste tot. A fost extrem de activ, într-o formă extraordinară, cel mai bun moment al său la un turneu final.

În momentele complicate, îmbrăca tricoul de lider și faulturi, driblinguri, pase. Pasa lui Hagi a fost una genială, nu mai trebuia nici preluare, doar să pun piciorul să îi dau direcție balonului”, a declarat Ilie Dumitrescu la emisiunea Digi Sport Special.

România a acoperit zonele foarte bine”, a spus Ilie Dumitrescu

Fostul mijlocaș a recunoscut că l-a marcat mult decizia selecționerului Anghel Iordănescu de a-i scoate, pe final de meci, pe autorii golurilor

Noi am avut doi închizători care dădeau siguranță jocului. Chiar dacă au avut un procentaj superior la posesie, în momentul când începeam construcția, Popescu sau Lupescu erau puncte de sprijin.

Erau doi jucători care aveau calitatea de a deschide unghiul de pasare. Jucau simplu. La un meci ca ăsta contează foarte mult cum acoperi zonele, iar noi am acoperit foarte bune.

Cream densitate, Popescu și Lupescu au făcut-o foarte bine. Mi-a plăcut foarte mult și banda pe care a făcut-o Selymes și Dorinel Munteanu.

Faza asta a rămas cu mine, când Iordănescu ne-a schimbat și pe mine și pe Hagi. Dacă se întâmpla ceva și se intra în prelungiri, era foarte complicat să pui probleme pe faza ofensivă. Răducioiu nu juca, Hagi ieșise în minutul 86, iar eu în minutul 89”, a încheiat el.