Ilie Dumitrescu a făcut analiza jocului CFR-ului după remiza de aseară: „E un rezultat echitabil”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 04 august 2021, ora 10:31,
Sursă foto:  Profimedia
Sursă foto: Profimedia

Clujenii au scos exact același rezultat în fața elvețienilor cu cel înregistrat anul trecut în grupele Europa League.

Dacă atunci, antrenor al campioanei României era Dan Petrescu, acum Șumudică încearcă să îi ducă pe ardeleni în turul următor al competiției. Ilie Dumitrescu a analizat primele 90 de minute ale dublei din turul trei preliminar al Ligii Campionilor.

Eu eram pregătit să spun că Șumudică a cedat deliberat terenul, dar în același timp trebuie să punem în balanță și cu ce a venit adversarul. Young Boys a controlat jocul, a avut posesia, au fost organizați foarte bine pe faza ofensivă. Poate că Arlauskis putea să facă mai mult la lovitura asta liberă.

Dar problema era că CFR nu putea să țină de minge când intra în posesie. Nu am avut jucători de contraatac, nici Deac, nici Păun, nici Omrani, n-au reușit acest lucru. Am întâlnit un adversar puternic, superior în multe momente. Toate schimbările au fost în așa fel încât echipa să scoată un rezultat pozitiv pe tabela de marcaj”, au fost impresiile fostului internațional la Digi Sport.

Campionii României speră să se revanșeze în retur și pentru înfrângerea cu cântec din stagiunea precedentă  în fața aceluiași adversar, care i-a scos din calculele pentru primăvara europeană.

„Problema a fost că CFR nu a pus deloc probleme pe faza ofensivă, din minutul 20-25 a mai fost doar ocazia lui Păun. E un rezultat echitabil. CFR a muncit, mi-a plăcut ca disciplină tactică. Păcat de faza asta. CFR nu a avut deloc viteză pe faza defensivă. Mă așteptam să văd mai mult de la Păun după pauză, în prima repriză am zis că nu a avut timp să se încălzească. Jos pălăria pentru efort, stați că mai este un joc”, a încheiat Ilie Dumitrescu.

sumudicailie dumitrescucfr clujrealitateayoung boys bernaliga campioniloranaliza