JO 2020 | Clasare pe ultimul loc pentru echipaJul de 8+1 feminin în finală! Firfirică şi Simionescu, eliminaţi şi ei de la Tokyo

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 30 iulie 2021, ora 08:14,
România 8+1/Sursa foto: Profimedia Images

Ultima echipă a canotajului românesc de la Tokyo, echipa de 8+1 feminin, a ratat clasarea pe podium şi obţinerea unei medalii la Jocurile Olimpice.

Barca României, formată din Magdalena Rusu, Viviana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereş, Mădălina Bereş, Denisa Tîlvescu și Daniela Druncea, a terminat pe locul 6 în ultima finală pe care o putea disputa un echipaj de canotaj.

• România – 6.04.06

De asemenea, în această dimineaţă, atletul Alin Firfirică a ratat, calificarea în finala probei de aruncarea discului. După ce cea mai bună aruncare a sa a măsurat 61.90 metri, sportivul român a terminat pe locul 10 în grupa A şi 17 la general, a ratat astfel finala, în care s-au calificat primii 12 concurenţi.

Alexandru Firfirică/Sursa foto: Profimedia Images

Tot azi, la judo, Vlăduţ Simionescu a ratat calificarea în faza sferturilor de finalî la Tokyo. Acesta a fost învins de Yakiv Khammo (Ucraina), scor 1-0, după ce în 16-imi a trecut de libianul Ali Omar, în mai puţin de un minut.

Citeşte şi EDUARD NOVAK EXPLICĂ EFORTUL DIN SPATELE SUCESULUI CANOTAJULUI DE LA TOKYO: ,,ASTA E REŢETA, SĂ TE SACRIFICI”