Joyskim Dawa a scăpat ieftin după eliminarea cu Farul! Ce suspendare a primit fundașul de la FCSB

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat miercuri, 01 februarie 2023, ora 16:58,
Joyskim Dawa

Fundașul Joyskim Dawa, eliminat în meciul pierdut de FCSB cu Farul în Etapa a 23-a a Superligii, a primit o singură etapă de suspendare.

Joyskim Dawa a fost suspendat doar pentru meciul CFR Cluj – FCSB

Jucătorul camerunez a primit direct cartonaș roșu în minutul 90, după ce faultat în calitate de ultim apărător pe Denis Alibec, care scăpase singur spre poarta gazdelor.

În acel moment, FCSB conducea cu 2-1, dar scorul final a fost 3-2 pentru Farul, după ce Billel Omrani și-a trimis mingea în proprie poartă în minutul 90+5, iar după cate secunde Sebastian Borza a înscris cu un șut plasat la colțul lung.

Comisia de Disciplină a Federației Române de Fotbal a decis azi ca fotbalistul să fie suspendat o singură etapă. În plus, Dawa a fost amendat cu 740 de lei, informează LPF pe site-ul oficial.

Ca urmare, fundașul camerunez născut în Franța va absenta doar la meciul din deplasare cu CFR Cluj, programat duminică, de la ora 21:00. În următoarea etapă, a 25-a, FCSB joacă tot în deplasare, cu FC Voluntari.