Victorii pentru Simona Halep și Mihaela Buzărnescu la Roland Garros. Alexandra Dulgheru a fost eliminată

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 30 mai 2018, ora 11:58,
Simona Halep-Roma

UPDATE 13:54 Simona Halep va juca împotriva americancei Taylor Townsend (22 de ani, locul 72 WTA) în turul doi la Roland Garros, în timp ce Mihaela Buzărnescu o va înfrunta pe ucraineanca Elina Svitolina (23 de ani, locul 4 WTA) în runda a treia a competiției pe zgură de la Paris.

UPDATE 13:51 Alexandra Dulgheru (locul 159 WTA) s-a oprit în turul secund la Roland Garros, după 5-7, 2-6 cu estona Anett Kontaveit (24 WTA).

UPDATE 13:48 Statisticile meciului Simona Halep – Alison Riske, care a durat o oră și 34 de minute:

Lovituri câștigătoare: 20-17

Erori neforțate: 28-33

UPDATE 13:46 2-6, 6-1, 6-1 Game, set și meci Simona Halep! Prima jucătoare a lumii a făcut uitat primul set, cu o prestație extrem de bună în partea a doua a meciului. În setul trei, Alison Riske n-a avut nicio șansă de break.

UPDATE 13:44 2-6, 6-1, 5-1 Break la zero Halep! Riske se deplasează foarte greu pe teren, iar românca încheie game-ul grație unui rever în diagonală.

UPDATE 13:40 2-6, 6-1, 4-1 Game la 15 pentru Halep! Simona controlează autoritar jocul, reușind un voleu drive de toată frumusețea. În acest moment, tactica lui Riske este să aștepte greșeala adversarei, care însă nu vine.

Alexandra Dulgheru – Anett Kontaveit 5-7, 2-4

UPDATE 13:37 2-6, 6-1, 3-1 Game Riske! Sportiva din SUA a avut mari probleme, într-un game care a durat aproximativ cinci minute.

Alexandra Dulgheru – Anett Kontaveit 5-7, 2-3

UPDATE 13:29 2-6, 6-1, 3-0 Game Halep! Se strâng erorile neforțate pentru Riske, care a cedat total inițiativa. Liderul clasamentului WTA a reușit două forehand-uri superbe în diagonală, scoțând-o mult din teren pe americancă. Publicul a aplaudat zgomotos execuțiile româncei.

Frecvența primului serviciu pentru Simona Halep în setul decisiv este de 90%! Riske a câștigat doar două puncte pe serviciul constănțencei.

UPDATE 13:27 2-6, 6-1, 2-0 BREAK Halep! Riske nu mai are aceeași precizie cu forehand-ul și trimite des mingea în fileu. Halep stă un metru în spatele terenului și preferă să lovească liftat, plimbându-și adversara stânga-dreapta.

Alexandra Dulgheru – Anett Kontaveit 5-7, 1-2

UPDATE 13:22 Halep – Riske 2-6, 6-1, 1-0 Halep a câștigat game-ul la 15, servind doar cu prima minge.

UPDATE 13:19 Mihaela Buzărnescu (30 de ani, locul 33 WTA) ajunge pentru prima dată în carieră în turul 3 la Roland Garros. În meciul împotriva suedezei Rebecca Peterson, Buzărnescu a avut 20 de lovituri câștigătoare și 13 erori neforțate.

UPDATE 13:18 Statisticile setului doi al meciului Halep – Riske: în cele 24 de minute de joc, românca a avut 6 lovituri câștigătoare și 5 erori neforțate, iar americanca a reușit doar 2 puncte direct câștigătoare și a comis 12 erori neprovocate.

UPDATE 13:16 2-6, 6-1 Set Halep! Românca nu și-a mai asumat riscuri inutile și a jucat perfect din punct de vedere tactic, folosind unghiurile mai des. Riske dă semne de oboseală.

UPDATE 13:14 Halep – Riske 2-6, 5-1 Break Riske! Americanca a speculat prima șansă din acest set.

UPDATE 13:10 Mihaela Buzărnescu se califică în turul trei al Openului Franței, după 6-1, 6-2 cu Rebecca Peterson. Partida a durat o oră și trei minute.

UPDATE 13:08 2-6, 5-0 Break Halep! Liderul WTA o anticipează perfect pe americancă. Riske nu mai poate conta pe serviciu și încheie game-ul cu o dublă greșeală.

UPDATE 13:05 2-6, 4-0 Game la zero Halep! Doar 12 minute au trecut de la prima minge din setul doi, iar românca este foarte aproape să-l câștige.

Buzărnescu – Peterson 6-1, 5-2 ; Dulgheru – Kontaveit 5-7

UPDATE 13:03 2-6, 3-0 Break Halep! Rever superb în lung de linie reușit de către Halep! Românca este vocală pentru prima dată în meci, s-a auzit un „Hai!”. Serviciul lui Riske s-a prăbușit în acest set: un singur punct câștigat, o dublă greșeală.

UPDATE 12:59 2-6, 2-0 Game Halep! Românca strânge pumnul și pare mult mai decisă, eliminând greșelile.

Buzărnescu – Peterson 6-1, 3-2 ; Dulgheru – Kontaveit 5-6

UPDATE 12:55 2-6, 1-0 Break Halep! Riske nu a câștigat niciun punct în debutul setului secund.

Buzărnescu – Peterson 6-1, 2-1 ; Dulgheru – Kontaveit 5-5

UPDATE 12:52 Cifrele primului set, care a durat 42 de minute: Halep a reușit 4 puncte direect câștigătoare și 16 erori neforțate; Riske a avut 13 puncte câștigătoare și 10 erori neforțate.

UPDATE 12:50 2-6 Set Riske! Halep a jucat extrem de modest și previzibil la serviciu, pe care l-a câștigat o singură dată.

UPDATE 12:47 2-5 Break Halep! Românca începe să varieze loviturile și își recapătă ritmul.

Buzărnescu – Peterson 6-1, 2-0 ; Dulgheru – Kontaveit 4-5

UPDATE 12:43 1-5 Riske este senzațională cu forehand-ul! Halep câștigă un prim game, la serviciu, după 40-40.

Buzărnescu – Peterson 6-1, 1-0 ; Dulgheru – Kontaveit 2-4

UPDATE 12:37 0-5 Americanca își face serviciul, având un procentaj foarte bun cu prima minge! Constănțeanca pare blocată din punct de vedere psihic și ar avea nevoie de intervenția lui Darren Cahill. În turneele de Mare Șlem, indicațiile antrenorului nu sunt permise.

Buzărnescu – Peterson 6-1 ; Dulgheru – Kontaveit 2-4

UPDATE 12:35 0-4 Break Riske! Românca are un joc extrem de pasiv, în timp ce americancei i-au ieșit toate loviturile pe care le-a încercat.

Halep a ajuns la 10 erori neforțate, în timp ce Riske are 8 puncte direct câștigătoare.

Arena Philippe-Chatrier începe să se umple. Halep pare ușor deranjată de agitația din tribune.

Buzărnescu – Peterson 6-1 ; Dulgheru – Kontaveit 2-3

UPDATE 12:30 0-3 Game la 30 pentru Riske! Halep e puțin mai lentă decât adversara, care evoluează cu încredere după finala de la Nurnberg, de acum câteva zile.

Ion Țiriac este în tribune pentru a urmări meciul Simonei.

Buzărnescu – Peterson 5-1 ; Dulgheru – Kontaveit 1-3

UPDATE 12:27 0-2 Break Riske! Alison trimite puternic și lung cu forehand-ul, deși are o mișcare destul de amplă pentru această lovitură. Halep a comis prima dublă greșeală. Liderul WTA a salvat trei mingi de break, dar a cedat-o pe a patra, într-un game care a durat 9 minute

Buzărnescu – Peterson 4-1 ; Dulgheru – Kontaveit 0-3

UPDATE 12:17 0-1 Riske câștigă primul game după 7 minute. Halep a urcat în mod surprinzător la fileu la primul punct al meciului, dar Riske a reușit un passing bun. Ambele jucătoare au preferat să joace mai mult cu forehand-ul.

Buzărnescu – Peterson 1-1 ; Dulgheru – Kontaveit 0-1

UPDATE 12:07  Simona Halep și Alison Riske au ieșit la încălzire. Americanca va începe cu serviciul.

Simona Halep debutează miercuri la Roland Garros, al doilea turneu de Mare Șlem al anului. Liderul clasamentului mondial va juca împotriva americancei Alison Riske (locul 83 WTA), în primul meci al zilei pe cea mai importantă arenă de la Paris, ‘Philippe-Chatrier’.

Partida ar fi trebuit să aibă loc marți seară, dar a fost reprogramată din cauza întunericului.

Halep (26 de ani) a câștigat cele două confruntări cu Riske (27 de ani): 6-3, 3-6, 6-2 pe hard la Beijing (în 2017) și 6-3, 6-0 pe zgură la Roma (în 2015).

Simona Halep este cotată cu principala șansă la câștigarea Openului Franței 2018.

Românca trebuie să ajungă cel puțin în semifinale la Roland Garros pentru a avea vreo șansă să se mențină pe primul loc în ierarhia mondială WTA. Ea trebuie să apere 1.300 de puncte în clasament, după finala de anul trecut de la Paris.

De la ora 12:00, pe Terenul 6, Alexandra Dulgheru (locul 159 WTA) o va întâlni pe estona Anett Kontaveit, locul 24 WTA, într-o partidă din turul al doilea.

Mihaela Buzărnescu (locul 33 WTA) deschide ziua de concurs pe Terenul 8, împotriva suedezei Rebecca Peterson, locul 97 WTA, venită din calificări, tot în manşa a doua.