Marius Copil, eliminat în primul tur la Barcelona! A ratat o confruntare cu Rafa Nadal

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 22 aprilie 2019, ora 14:32,
Marius-Copil

Argentinianul Leonardo Mayer (locul 63 ATP) l-a învins pe Marius Copil (80 ATP), scor 6-3, 6-7 (3), 7-5, în prima rundă a turneului pe zgură de la Barcelona. Mayer îl va înfrunta pe ibericul Rafael Nadal, al doilea jucător al lumii.

Partida a durat două ore și 40 de minute. Mayer a pierdut un set, deși nu a cedat niciodată serviciul.

Marius Copil (28 de ani) a participat în premieră la competiția din Barcelona. Pentru meciul din primul tur, arădeanul va primi 9.920 de euro, dar niciun punct în clasamentul ATP.

În turul doi la Barcelona, Leonardo Mayer va juca împotriva spaniolului Rafael Nadal, principalul favorit și câștigătorul ultimelor trei ediții ale turneului.

Potrivit clasamentului ATP publicat astăzi, Marius Copil a coborât două locuri, până pe 80.