Meci nebun pe Anfield Road! Liverpool a revenit după ce a fost condusă cu 0-2. Hat-trick al lui Leandro Trossard

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat sâmbătă, 01 octombrie 2022, ora 19:34,
Liverpool se află pe locul 9 în Premier League, la 11 puncte de liderul Arsenal

Vicecampioana Angliei, Liverpool, a făcut un nou pas greșit în Premier League, remizând pe teren propriu cu Brighton, 3-3.

Leandro Trossard a devenit al treilea jucător din istorie care a înscris un hat-trick pe terenul lui Liverpool

Niciun antrenor nu și-ar fi dorit ca primul lui meci în Premier League să fie în deplasare cu Liverpool. Nici Roberto de Zerbi, dar nu a avut de ales.

Numit pe banca tehnică a lui Brighton pe 18 septembrie, el a avut aproape două săptămâni să pregătească partida împotriva uneia dintre cele mai puternice echipe din campionat. Cum-necum, a reușit.

În minutul 17, Brighton conducea cu 2-0, datorită „dublei” lui Leandro Trossard. Firmino a redus din diferență în minutul 33, și tot el a restabilit egalitatea în minutul 54.

S-a făcut 3-2 pentru Liverpool în minutul 63, după ce Adam Webster a marcat în propria poartă, dar tot Leandro Trossard a avut ultimul cuvânt, marcând în minutul 83.

Atacantul care pe 4 decembrie va împlini 28 de ani a devenit doar al treilea jucător din istorie care înscrie un hat-trick pe terenul lui Liverpool, după Peter Ndlovu (în sezonmul 1994/1995) și Andrey Arshavin (2008/2009). Ultimul, de fapt, a înscris de patru ori.

În urma acestui rezultat, Liverpool se află pe locul 9 în Premier League, la 11 puncte de liderul Arsenal, care are un meci în plus.