Mesajul lui Marius Șumudică, după remiza cu Young Boys: „Nu facem fotbalul românesc de râs”

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat miercuri, 04 august 2021, ora 00:03,
MARIUS ȘUMUDICĂ

CFR Cluj a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat, marţi, pe teren propriu cu echipa elveţiană Young Boys Berna, în prima manșă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor.

Antrenorul echipei ardelene, Marius Șumudică, i-a felicitat pe jucătorii CFR-ului pentru jocul disputat în fața campioanei Elveției, dar s-a arătat dezamăgit de golul primit în prelungirile partidei.

Am întâlnit o echipă mult mai puternică decât noi. Au fost 6-7 jucători peste 1.85. Eu nu le-am zis jucătorilor să se retragă. I-am surpins pe adversari. Jucătorii mei au înțeles ceea ce le cer. Au fost mai multe greșeli la golul primit. Mi s-a părut cam exagerat să dai opt minute de prelungire. La Arlauskis a fost fault cât casa. Șeriff Tiraspol și-a amânat două meciuri din campionat. Noi trebuie să ne deplasăm la Mioveni, ca să jucăm în campionat. În alte țări primează acest lucru. N-am ce să le fac..să-i clonez? Ce să fac… Ne ducem crucea. Sunt mulțumit de atitudinea jucătorilor

Era unul în tribună care mă tot insulta și spunea ce schimbări să fac. I-am zis sa vină jos și să antreneze în locul meu. Young Boys ne-a fost superioară. Sunt foarte supărat că am primit gol în finalul meciului. Era frumos să termin cu o victorie acasă. Mergem să jucăm pe sintetic. Ei sunt obișnuiți. Nu facem fotbalul românesc de râs și asta e cel mai important. Aducem puncte pentru coeficientul României, a declarat Șumudică, după meci.

Dacă va trece de Young Boys, CFR Cluj va disputa play-off-ului Ligii Campionilor cu învingătoarea din dubla Ferencvaros (Ungaria) – Slavia Praga (Cehia). Dacă nu va trece de echipa elvețiană, gruparea ardeleană va evolua în play-off-ul Ligii Europa, cu învinsa din dubla dintre Steaua Roşie Belgrad (Serbia) şi Şerif Tiraspol (Moldova).