Mihai Rotaru, un car de nervi după eșecul de la Botoșani: „Sunt mai mult decât dezamăgit, sunt supărat!”

Articol de Mihai Dragomir - Publicat luni, 23 ianuarie 2023, ora 13:28,
Mihai Rotaru

Mihai Rotaru s-a dezlănțuit după eșecul echipei sale cu FC Botoșani (0-1). Patronul oltenilor s-a declarat extrem de supărat.

Mai exact, Rotaru i-a criticat pe jucători și a cerut măsuri din partea staff-ului. Iată ce a spus despre echipa sa.

„Sunt mai mult decât dezamăgit, sunt supărat!”

„Aveam cu totul și cu totul alte așteptări de la primul meci. Sunt mai mult decât dezamăgit, sunt supărat! Mă bazam pe modul în care s-au prezentat în cantonament, pregătirea, meciurile amicale. Am avut trei adversari foarte buni și am avut două victorii și un egal. Toți aveau încredere.

A doua repriză a fost acceptabilă, dar în prima repriză n-am recunoscut nimic din ce am văzut în perioada de pregătire. Jucătorii au dezamăgit!

FCSB a câștigat printr-o conjunctură aseară, la fel de bine putea să câștige Hermannstadt. Vom avea un meci foarte greu cu Hermannstadt, dar e obligatoriu să câștigăm, dacă vrem să privim către primele trei locuri.

N-avem restanțe față de jucători. Din păcate, depindem de mentalul unor jucători într-un anumit moment. Staff-ul știe cel mai bine ce trebuie să facă, cine are psihic de campion, pentru că noi vrem să creștem campioni.

Corneliu Papură are un contract de antrenor principal cu noi. Sperăm ca Eugen Neagoe să-și rezolve cât mai repede problema cu “U” Cluj, chiar săptămâna aceasta, apoi lucrurile vor intra pe un făgaș normal. În club îi avem cu licența PRO pe Sorin Cârțu, Corneliu Papură, Nae Ungureanu și Gică Craioveanu.

Nu sunt supărat pe Eugen Neagoe. Fiecare jucător a făcut ce a vrut. Există șanse ca domnul Neagoe să fie pe bancă la meciul cu Hermannstadt, dar luăm în calcul inclusiv la meciul cu Farul, din deplasare”, a spus Mihai Rotaru, pentru Fanatik.