Monica Niculescu şi Jelena Ostapenko, învinse în finala de la Doha, după un meci nebun

Articol de Realitatea Sportivă null - Publicat vineri, 05 martie 2021, ora 20:51,
ATP Qatar Total Open 2021, Tennis, Khalifa International Tennis and Squash Complex, Doha, Qatar – 05 Mar 2021

Monica Niculescu și Jelena Ostapenko au reușit performanța de a se califica până în finala turneului de la Doha.

Perechea româno-letonă a fost învinsă de Nicole Melichar/Demi Schuurs (SUA/Olanda), scor 6-2, 2-6, 10-8. Partida a durat o oră şi 16 minute.

Meciul a fost unul în care cele 2 cupluri și-au împărțit dominarea, fiecare cu câte un set câștigat la 2. În super tiebreak, Monica Niculescu și Jelena Ostapenko au început cu 1-0, însă apoi au urmat 6 puncte consecutive pierdute.

Sursa foto: Profimedia Images

Cuplul româno-leton a reușit să strângă scorul la 8-9, însă o greșeală a Jelenei Ostapenko a dus scorul la 10-8, cu pierderea partidei.

În semifinale au trecut de Barbora Krejcicova/Katerina Siniakova,din Cehia, cu scorul de 2-6, 6-3, 10-8

Pentru performanța de a ajunge în finală, sportivele au încasat  17.750 dolari şi au primit 305 puncte WTA la dublu. Monica Niculescu are în carieră 18 finale de dublu WTA, dintre care 9 câștigate.

Citeşte şi Un fost mare baschetbalist al României, în stare gravă din cauza COVID! Fratele lui, ucis în urmă cu 4 luni de noul virus