Oțelul s-a impus la Timișoara și a urcat pe locuri de play-off! Ripensia a ratat două oazii mari pe final de meci

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat duminică, 27 noiembrie 2022, ora 16:51,
Oțelul Galați

Echipa Oțelul Galați a câștigat meciul din deplasare cu Ripensia Timișoara, care a contat pentru Etapa a 16-a a Ligii 2, și a urcat pe locul 4.

Oțelul Galați a obținuit a doua victorie în deplasare în acest sezon

Formația pregătită de Dorinel Munteanu s-a impus putea deschide scorul în minutul 4, dar mingea șutată de Gorovei a lovit încheietura barelor.

Golul a venit 10 minute mai târziu, când Neagu a tras la poartă din afara careului mare, iar Gladun a deviat mingea în propria poartă, deși nu avea lângă el niciun jucător.

Gazdele puteau egala în minutul 18, dar Gavra și Ciurel l-au luat la țintă pe portarul advers. Alte două mari ocazii trecute în contul Ripensiei au fost consemnate în minutele 75 și 78, când Gavra și Lalic nu au putut să-l învingă pe Dur-Bozoancă.

Oțelul a obținut, astfel, 28 de puncte după a doua victorie în deplasare în acest sezon, și este pe locul 4, în urma lui Poli Iași, care beneficiază de un golaveraj mai bun. Ripensia, cu 16 puncte și golaveraj -1, e pe poziția a 14-a.

În etapa a 16-a, ultima din 2022, Oțelul joacă acasă cu Metaloglobus, iar Ripensia are meci în deplasare la Târgu Jiu, cu Viitorul Pandurii. Ambele joacă sâmbătă, de la ora 11:00.