PAOK a eliminat Panathinaikos în Cupa Greciei! Care e nemulțumirea lui Răvan Lucescu

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat vineri, 27 ianuarie 2023, ora 09:27,
Răzvan Lucescu

Echipa PAOK Salonic, antrenată de românul Răzvan Lucescu, s-a calificat în semifinalele Cupei greciei, după ce a eliminat rivala Panathinaikos Atena.

Duritatea jucătorilor de la Panathinaikos a fost tolerată de arbitri”, a spus Răzvan Lucescu după calificare

Învingătoare în tur, pe teren propriu, cu 2-0, PAOK a remizat în deplasare, 1-1, și va juca în penultimul act. Gazdele au deschis scorul prin Adam Gnezda Cerin, în minutul 18, dar egalitatea a fost restabilită după reușota lui Nelson Oliveira, din penalty, în minutul 78.

PAOK a terminat meciul în inferioritate, Brandon fiind eliminat în minutul 89, la câteva secunde după ce fusese trimis în teren în locul colegului lui care marcase.

La finalul meciului, Lucescu a criticat, din nou, calitatea arbitrajului. „Cele două meciuri au fost complet diferite, pentru că am avut o sete de răzbunare și de calificare pe terenul lui Panathinaikos.

Echipa noastră a jucat cu o mentalitate uimitoare și a ripostat după cele două victorii (n.r. – în campionat și în prima manșă a sferturilor). Nu este ușor să joci după trei zile acasă la Panathinaikos cu aceeași concentrare, reacție, hotărâre de a te califica.

Duritatea jucătorilor de la Panathinaikos a fost tolerată de arbitri. Regret că se întâmplă la fel de fiecare dată când jucăm împotriva echipelor din Atena. Kourbelis trebuia să primească un cartonaș roșu și jocul ar fi fost diferit pentru noi.

Nu a existat nicio eliminare la PAOK, deși adversarii au făcut atâtea faulturi. Pe teren ei simt că pot lovi și nu vor avea probleme cu arbitrii. Iar asta le dă încredere să joace și mai agresiv.

Dar vreau să spun din nou că reacția dintre jucătorii mei în acest meci a fost fantastică”, a spus tehnicianul român după meci, potrivit sport24.gr.