Partea pozitivă de la Dinamo după eşecul cu FC Botoşani: ,,S-a văzut o altă motivaţie”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 19 septembrie 2021, ora 21:38,
Dinamo – FC Botoşani în Liga 1

Nu toată lumea o condamnă pe Dinamo la finalul meciului cu FC Botoşani, din Liga 1, care s-a disputat în Ştefan cel Mare, în cadrul etapei a 9-a din Liga 1.

Meciul dintre dinamovişti şi moldoveni s-a terminat cu victoria echipei oaspete, scor 2-1. Golurile partidei au fost marcate de către Ongenda, în minutul 13, și Kage, din penalty, în minutul 18, respectiv Gabriel Torje, în minutul 84, din penalty.

Mirel Albon, fost portar, a reacţionat după meciul celor de la Dinamo cu moldovenii. Acesta este de părere că s-a văzut o schimbare în jocul celor din Ştefan cel Mare.

,,S-a văzut o schimbare în joc, alt ritm, altă motivaţie. Dar cred că sunt jucători fără multă experienţă. Problema e că mulţi au pierdut pregătirea de vară, fie că nu erau la Dinamo fie că nu aveau echipă.

Cei de la Dinamo au avut momente în care au dominat totuşi un adversar aflat în mare formă, dar nu s-au apropiat suficient de mult de poartă.”, a declarat Mirel Albon, pentru Looksport.

În urma acestui rezultat, FC Botoşani a urcat pe locul 2 în Liga 1, unde a acumulat 20 de puncte acum. De partea cealaltă, cei de la Dinamo Bucureşti au rămas pe locul 15 în Liga 1, cu 6 puncte acumulate din 9 etape disputate.

Citeşte şi DINAMO, ÎNVINSĂ DE FC BOTOȘANI, ÎN „GROAPĂ”. „CÂINII” AU COBORÂT PE LOCUL 15 ÎN LIGA 1