VIDEO | Rapid – ASU Poli 1-0! Execuția lui Sefer îi duce la un pas de promovare pe ”alb-vișinii”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 13 mai 2021, ora 23:44,
sefer
sefer

Rapid a învins-o pe ASU Poli Timișoara, scor 1-0, în etapa a opta din play-off-ul din Liga a 2-a.

Singura reușită a fost semnată de Antonio Sefer, în minutul 65, după o execuție splendidă de la 20 metri la colțul scurt, la care Păduraru nu a putut face nimic. Golul mijlocașului i-a adus și mai aproape pe elevii lui Mihai Iosif de promovarea în Liga 1, perfomanță ce poate fi îndeplinită etapa viitoare.

În prima repriză, cea mai importantă fază s-a consumat în minutul 17, atunci când în decurs de doar două minute, Bocșan a fost sancționat cu ”galben”, iar în urma unui henț în careu, a primit și cartonașul roșu, fiind astfel eliminat. Centralul Ionuț Coza a dictat punctul cu var, dar Hlistei a ratat lovitura de la 11 metri.

După o prim act cu ocazii la ambele porții, în partea secundă a venit și deschiderea scorului. Sefer a marcat decisiv și a stabiilt scorul final, 1-0 pentru Rapid, chiar dacă echipa lui Dan Alexa a mai avut o șansă mare pe final, prin Moldovan.

În urma rezultatului înregistrat la Buftea, Rapid este pe locul doi cu 49 puncte, după opt etape și așteaptă duelul de acasă cu FC U Craiova 1948 din etapa următoare, pe data de 17 mai, pentru a afla dacă va promova matematic chiar din weekend.

De cealaltă parte, ASU Poli Timișoara rămâne pe locul 5 cu 39 puncte. Trupa lui Dan Alexa va juca în compania celor de la Dacia Mioveni în runda viitoare, tot pe 17 mai.

Echipele de start Rapid București – ASU Poli Timișoara:

Rapid: Moldovan – Joraz, Dandea, Nastos, Goge – Barbu, R. Costin – Sefer, R. Ilie, Hlistei – Ad. Bălan; Rezerve: Drăghia, Voicu, Ignat, Florică, Lazăr, Pănoiu, Ursu, Benzar, Ioniță, Antrenor: Mihai Iosif

ASU Poli: Păduraru – Jurj, Bocșan, Scutaru, Pamfile – Radu, Codrea, Coadă, Ivanovici – Axente, Munteanu; Rezerve: Cuzmanovici, Casado, Doru, Mera, Sofran, Radunovici, Rus; Antrenor: Dan Alexa