Reacția presei din Argentina după umilința cu Arabia Saudită: ”Și-a uitat propriile principii fotbalistice!”

Articol de Mihai Popescu - Publicat marți, 22 noiembrie 2022, ora 14:47,
Sursă foto: Profimedia

Reprezentativa Argentinei a fost învinsă, marţi, cu scorul de 2-1, de selecţionata Arabiei Saudite, într-un meci din Grupa C a Cupei Mondiale din Qatar.

Lionel Messi a deschis scorul din penalty în minutul 10.

Al-Shehri a egalat în minutul 49.

Al Dawsari a făcut 2-1 în minutul 53.

Până la finalul meciului, Argentina nu a mai putut egala și nu a avut ocazii clare de gol.

Argentina a avut un gol anulat în minutul 28. Lautaro Martinez a trimis mingea în poartă, dar arbitrajul video nu a validat reușita.

După meci, presa din Argentina a avut o reacție dură.

„Argentina a fost o ”lacrimă”. În repriza secundă s-au apărat foarte prost în cele câteva atacuri pe care le-a avut Arabia.

Scaloni și-a trădat propriile idei și ceea ce a arătat Argentina în repriza secundă a fost îngrijorător. Angel Di María, Rodrigo De Paul și Leo Messi au fost departe de cel mai bun nivel al lor, iar Enzo Fernández a fost singurul lucru interesant”, a scris publicația Marca din Argentina.î

”O lovitură mondială”, au titrat jurnaliștii de la Ole.

”Argentina a pierdut mai mult decât meciul cu Arabia Saudită. Și-a uitat propriile principii fotbalistice din vestiar și a început Cupa Mondială în cel mai rău mod”, au mai scris jurnaliștii de la sursa citată.