Reghecampf, sincer după victoria de răsunet din meciul cu Dinamo: „Nu mă așteptam la acest scor!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 27 septembrie 2021, ora 23:43,
Reghe
Reghe

Antrenorul celor de la CSU Craiova a oferit prima reacție după succesul la scor al elevilor săi, scor 5-0 contra alb-roșilor!

Laurențiu Reghecampf a mărturisit că nu se aștepta la un asemenea rezultat final și a declarat că își făcuse planul pentru un joc extrem de dificil. Cu toate acestea, tehnicianul în vârstă de 46 de ani s-a arătat nemulțumit de faptul că jucătorii săi ratează destul de mult în careul advers și este de părere că la un moment dat fotbalul o să îi pedepsească pentru acest lucru.

„Nu mă așteptam la acest scor, sincer. M-am gândit că vom avea un meci foarte greu, m-am gândit că se vor mobiliza. Din păcate, i-am prins pe Dinamo într-un moment nefericit pentru ei. Îi felicit pe jucătorii mei care au făcut presiune 90 de minute, i-au împins să facă anumite greșeli. Am ratat foarte mult. Se joacă prea mult cu ocaziile, iar în anumite meciuri se poate ca în anumite ocazii fotbalul să ne pedepsească. Am ratat și în repriza a doua.

(n.r – despre Alexandru Crețu) Foarte bun, mai ales că vine după o perioadă foarte lungă. E exact ce am planificat cu el, 45 de minute, să se integreze, să-și facă antrenamentul. Pe partea dreapta, văzând că ei nu se mai apără cu niciun jucător pe acea parte, m-am gândit să introduc un mijlocaș pe acea parte.

Markovic e un jucător tânăr, care trebuie susținut, trebuie antrenat foarte bine. De la meci la meci atitudinea lui e alta, aleargă mai mult, e mult mai activ pe faza de apărare, încearcă să aibă ocazii. Trebuie să joace puțin mai simplu, dar cred că va deveni un jucător foarte bun.

Avem lot foarte bun, lot numeros. Ne permitem să schimbăm anumiți jucători în anumit partide. Eu vreau să-i mențin pe toți la un nivel ridicat. Antrenamentele noastre sunt foarte intensive și când avem ocazia le dăm posibilitatea jucătorilor să joace.

Pentru mine e numai statistică, mă interesează să ajung la locurile fruntașe. Nu cred că ar trebui să conteze rezultatul, ci doar punctele câștigate. Am prins Dinamo într-un moment dificil, v-am spus. Au probleme, se vede că se întâmplă ceva în mijlocul lor. Nu e problema mea să discut despre acest lucru. Oamenii care iubesc această echipă vor veni lângă ea”, a spus Reghecampf.