Sepsi – UTA Arad, un meci liniștit, perturbat de o bară zgomotoasă!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 19 septembrie 2021, ora 18:28,
Sepsi – UTA Arad, sursa foto: gsp.ro

Sepsi și UTA Arad au remizat, scor 0-0, într-un meci din cadrul etapei cu numărul nouă din Liga 1.

Prima repriză le-a aparținut gazdelor, care au ratat ocazii bune prin Luckassen și Golofca. UTA a amenințat poarta covăsnenilor prin Hora.

După o oră de joc, Sepsi a mai irosit o oportunitate bună de a marca. Bojic a reluat, din centrul careului, pe lângă poară o centrare venită din banda stângă.

Cea mai mare ocazie a venit în minutul 70, atunci când Sepsi a ratat prin Bărbuț. Acesta a trimis, cu umărul, balonul în bara transversală. Mingea respinsă a ajuns la Luckassen. Dintr-un carambol, aceasta a ajuns din nou în posesia lui Bărbuț, dar a pierdut în cele din urmă balonul.

În urma acestei remize albe, Sepsi rămâne cu o singură victorie în acestea stagiune, obținută în etapa inaugurală. Totuși, a ajuns la patru meciuri consecutive fără înfrângere, dar și fără victorie, și este pe locul 12, cu opt puncte.

De partea cealaltă, UTA Arad este pe locul patru, cu 16 puncte, și ajunge la o serie bună de meciuri fără înfrângere: trei victorii și două remize.

Echipele de start:

Sepsi: Niczuly – Ninaj, Fofana, Mitrea, Ispas – Aganovic, Eder Gonzales, Ashkovski – Golofca, Luckassen, Bojic; Rezerve: Began, Dumitrescu, Tincu, Tamaș, Chunchukovc, Bărbuț, Ștefănescu, Radoslav, Sousa; Antrenor: Leo Grozavu

UTA: Iacob – Vukcevic, Erico, Benga, Baravykas – Batha, Vorobjovas – Ubbink, Isca, Roger – Hora; Rezerve: Balauru, Tomozei, F.Ilie, Medimorec, Passaglia, Antal, Mercioiu, Bustea, Dangubic; Antrenor: Laszlo Balint