Sfatul primit de Mirel Rădoi înaintea jocului cu Noua Zeelandă: ,,Să uite repede acest joc”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 25 iulie 2021, ora 17:07,
România U23/Sursa foto: Profimedia Images

România U23 a fost îngenuncheată în al doilea joc de la Tokyo, unde a pierdut meciul cu Coreea de Sud, scor 0-4, după ce a jucat repriza a doua în inferioritate numerică.

Cristi Dulca, antrenorul naţionalei de fotbal feminin a României, a reacţionat după ce naţionala condusă de Mirel Rădoi a a pierdut meciul doi de la Tokyo şi a ajuns pe ultimul loc în grupa de calificare.

Înaintea ultimului meci cu Noua Zeelandă, Dulca îi transmite lui Mirel Rădoi să uite cât de repede poate de jocul practicat de naşională în meciul cu Coreea de Sud.

,,Mirel ar trebui, în momentul de față, să uite repede acest joc. Peste trei zile ai partida. Au fost foarte multe greșeli personale, poate pe fond de oboseală sau să dăm vina pe umezeală sau pe nu știu ce. Ar trebui să se focuseze pe meciul cu Noua Zeelandă și să ieșim din grupă. Noua Zeelandă a bătut Coreea de Sud. Coreea a dominat tot meciul și, în minutul 75, a marcat Noua Zeelandă și a câștigat. Sunt meciuri diferite, șansele sunt de partea noastră, dacă știm să ieșim din starea asta în care suntem după ce am pierdut acest joc.

Sunt niște trăiri pe fiecare jucător le are. Sigur că emoțiile există, dacă nu ai avea emoții nu ai fi om. Eu spun că trebuie să depășească repede acest moment, să fie conectați la următoarea partidă și să ne calificăm. Vom uita acest rezultat dacă ne vom califica.”, a declarat Cristi Dulca, pentru Digisport.

România U23 va juca în compania Noii Zeelande miercuri, de la ora 11:30.

Sursă foto: Profimedia

Citeşte şi UMILINȚĂ PENTRU ROMÂNIA LA JO! TRICOLORII COBOARĂ PE ULTIMUL LOC ÎN IERARHIE