Simona Halep, eliminată în turul al doilea de la WTA Roma. Românca a fost învinsă de Danielle Collins

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat joi, 12 mai 2022, ora 00:24,
Simona Halep. Foto: Profimedia

Simona Halep (30 de ani, 21 WTA) a fost învinsă în turul 2 al turneului WTA de la Roma de americanca Danielle Rose Collins (28 de ani, 9 WTA), scor 6-7 (1), 3-6. Meciul a durat două ore.

Scorul întâlnirilor directe era 1-1. Collins va juca în optimile de finală cu Amanda Anisimova (32 WTA).

La scorul de 3-4, Halep a alunecat şi s-a lovit la glezna dreaptă. La ediția precedentă a turneului de la Roma, Halep s-a accidetat grav. Din fericire, românca a putut continua partida. Primul set a fost extrem de echilibrat și a fost decis în tie-break, unde Collins s-a impus cu 7-1.

În setul secund, americanca a condus cu 4-0, înainte ca Simona Halep să obțină primul game. Constănțeanca a mai câştigat două game-uri până la final.

Calificarea în secund este recompensată cu un premiu de 13.176 de euro şi cu 60 de puncte WTA. Pentru Halep urmează participarea la al doilea turneu de Grand Slam al anului, French Open, care va începe la 23 mai.