Simona Halep s-a calificat în turul doi la Roland Garros 2022. Românca a trecut de Nastaja Schunk

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat marți, 24 mai 2022, ora 22:42,
Simona Halep. Foto: Profimedia

Simona Halep (30 de ani, locul 19 WTA) a învins-o pe Nastaja Schunk, 19 ani, locul 165 WTA, în primul tur de la Roland Garros și s-a calificat în turul doi.

Fosta campioană de la Roland Garros s-a impus cu scorul 6-4, 1-6, 6-1, după o oră şi 50 de minute de joc. Simona Halep i-a avut în tribune alături de Patrik Patrick pe părinții ei, dar și vedete precum Nadia Comăneci, Ilie Năstase și Ion Ţiriac.

Constănțeanca a început meciul timorat, fiind condusă cu 3-0, dar apoi a revenit și s-a impus cu 6-4. Setul secund i-a aparținut adversarei sale. Tânăra nemțoaică a practicat un joc aproape perfect și a reușit să trimită meciul în decisive după 6-1.

În setul al treilea, Simona s-a adunat, a făcut apel la experiența anilor petrecuți în circuit și a meciurilor cu greutate disputate pe zgura pariziană și a reușit să o domine pe tânăra sa adversară. A încheiat setul cu 6-1 și a trecut în faza a doua a turneului.

În turul următor, la Roland Garros, Halep va da peste chinezoaica Qinwen Zheng, 19 ani, locul 74 WTA, care în primul tur a dispus cu 6-3, 6-1 de belgianca Maryna Zanevska.