Simona Halep, savuroasă după victoria de la Moscova: ,,Spuneți-mi, mai joc cu rusoaice?”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 21 octombrie 2021, ora 21:34,
Simona Halep, Indian Wells/Sursa foto: Profimedia Images

Simona Halep (locul 19 WTA, 30 de ani) s-a calificat în faza sferturilor de finală a turneului WTA 500 de la Moscova, WTA Kremlin Cup.

În runda a doua a turneului din Rusia, constănțeanca a trecut de sportiva Veronika Kudermetova (24 de ani, 32 WTA), scor 6-1, 7-6. Meciul a durat o oră și 43 de minute.

Acum, după succesul cu Veronika Kudermetova, Simona Halep se va duela în sferturile de finală cu sportiva din Grecia, Maria Sakkari, numărul 7 mondial, care a trecut mai departe de Anna Kalinskaya, numărul 125 WTA, după ce aceasta a abandonat în setul doi.

Citeşte şi ANAMARIA PRODAN, GATA DE O NOUĂ RELAŢIE DUPĂ DIVORŢUL DE LAURENŢIU REGHECAMPF: ,,NU O SĂ FIE ROMÂN”

La finalul jocului cu Veronika Kudermetova, Simona Halep a oferit şi prima reacţie, care a fost una savuroasă pentru toată lumea. Aceasta i-a întrebat pe organizatori dacă va mai juca mai departe tot contra unei rusoaice.

,,A fost o bătălie dificilă. Poate că am făcut câteva greșeli ușoare și, de aceea, mi-a fost dificil să închei meciul în două seturi. A trebuit să rămân concentrată până la capăt, întrucât Kudermetova și-a ridicat mult nivelul de joc în setul al doilea.

Vreau să mulțumesc publicului pentru prezență. Spectatorii au fost corecți față de mine, m-au sprijinit și pe mine și sper ca în meciul următor să joc un tenis bun. Spuneți-mi, mai joc cu o altă rusoaică în următorul tur?’‘, a declarat Simona Halep, la finalul jocului cu Veronika Kudermetova.

Simona Halep. Foto: Profimedia