Stabilește record după record. Un nou succes al unei campioane olimpice

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 17 mai 2018, ora 14:45,
katie-ledecky

Înotătoarea americană Katie Ledecky şi-a îmbunătăţit cu cinci secunde recordul mondial pe care îl deţinea în proba de 1.500 de metri liber, în cadrul unui concurs care a avut loc la Indianapolis.

Sportiva a oprit cronometrul la 15 minute, 20 de secunde şi 48 de sutimi. Precedentul record, care îi aparţinea, era de 15 minute 25 de secunde şi 48 de sutimi şi a fost stabilit la Campionatele Mondiale de la Kazan (Rusia), în 2015.

La concursul de la Indianapolis, care face parte din Swimming Pro Series, a doua sportivă clasată a încheiat cursa la 49 de secunde de învingătoare.

În vârstă de 21 de ani, Ledecky are în palmares cinci medalii de aur şi una de argint la Jocurile Olimpice, precum şi 14 titluri mondiale.

În afara recordului de la 1.500 de metri, ea deţine cele mai bune performanţe din istorie la 400 metri şi 800 de metri liber. Proba de 1.500 de metri liber nu a fost una olimpică până în prezent, dar va face parte din programul competiţiei ce va fi găzduită de Tokyo, în 2020.