Statele Unite, pe locul 1 la Campionatele Mondiale de înot – Pe ce loc a terminat România după rezultatele lui David Popovici

Articol de Dan Istratie - Publicat duminică, 26 iunie 2022, ora 16:27,
David Popovici

Statele Unite au ocupat primul loc în clasamentul pe medalii al concursului de înot din cadrul Campionatelor Mondiale de nataţie de la Budapesta, care s-a încheiat sâmbătă, cu un total de 45 de medalii (17 de aur, 12 de argint şi 16 de bronz).

Americanii au fost urmați de reprezentanţii Australiei, cu 17 medalii (6 de aur, 9 de argint şi 2 de bronz) şi de cei ai Italiei, cu 9 medalii (5 de aur, 2 de argint şi 2 de bronz).

România s-a clasat pe poziţia a şaptea, graţie celor două medalii de aur cucerite de David Popovici la 100 m liber şi 200 m liber, la egalitate cu Ungaria, tot cu două medalii de aur.