Tătărușanu, apărat de italieni după înfrângerea cu FC Porto! Nota primită de portarul român

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 20 octombrie 2021, ora 07:53,
Ciprian Tătărușanu, sursa foto: Profimedia Images

AC Milan a bifat al treilea eșec consecutiv în grupa B din UEFA Champions League, astfel că rămâne fără niciun punct după primele runde!

Ciprian Tătărușanu (35 de ani) a fost titularizat în meciul de aseară de către Stefano Pioli, după accidentarea titularului Mike Maignan. Românul a prins astfel al doilea joc din primul minut între buturile vicecampioanei Italiei, însă nu a avut ce face în minutul 65 al jocului, atunci când Luis Diaz a marcat unicul gol al confruntării.

Sursa foto: Profimedia Images

Cu toate acestea, Tătărușanu nu a fost criticat de jurnaliștii din peninsulă, care consideră că românul nu are nicio vină la golul încasat. Pentru evoluția din meciul cu FC Porto, goalkeeper-ul în vârstă de 35 de ani a fost notat de italienii de la Tuttomercatoweb cu 6. Cea mai mare notă de la AC Milan a fost primită de stoperul Simon Kjaer, 6.5.

Nu are nicio vină la golul luat. Nu a fost nevoit să facă miracole. Porto a atacat foarte mult, însă acțiunile ofensive nu au avut precizie, au notat italienii.