Victorie pentru Rapid în Liga Campionilor! Handbalistele rămân în cursa pentru optimi

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat duminică, 11 februarie 2024, ora 08:32,
Handbal Rapid

Echipa feminină de handbal Rapid a învins în deplasare formația poloneză MKS Zaglebie Lubin, cu 24-21 (13-15).

Rapid speră într-o minune pentru a ajunge în play-off-ul Ligii Campionilor

Meciul a contat pentru penultima etapă Grupa B a competiției. Vicecampioana României păstrează şanse de calificare în play-off cu acest succes.

Rapid a fost dominată în prima repriză de Zaglebie, care a condus şi la patru goluri (9-5, 10-6), iar la pauză avea avans de două lungimi, 15-13.

Echipa antrenată de David Ginesta Montes a controlat ultimul sfert de oră al întâlnirii şi a câştigat cu 24-21. A contat şi faptul că polonezele au primit 7 eliminări şi un cartonaş roşu.

Pentru Rapid au marcat Dorina Korsos 6 goluri, Andjela Janjusevic 5, Mathilde Neesgaard Mogensen 3, Laura Kanor 3, Orlane Kanor 3, Estavana Polman 2, Albertina Da Cruz Kassoma 1, Alexandra Badea 1.

În alt meci, campioana Vipers Kristiansand a învins în deplasare vicecampioana FTC-Rail Cargo Hungaria cu 35-27. La rândul ei, Team Esbjerg a câștigat meciul de pe teren propriu în fața lui Krim Mercator Ljubljana, cu 29-21. Azi se joacă Ikast Handbold – Metz Handball.

Rapid va juca în ultima etapă cu Team Esbjerg, acasă, pe 18 februarie. Pentru a ajunge în play-off, echipa alb-vișinie este obligată să învingă, iar FTC-Rail Cargo să piardă în deplasare cu Metz.

În această situație, Rapid ar ocupa locul 2 și va juca în play-off cel mai probabil împotriva lui CSM București, care mai are doar șanse teoretice să prindă locul 2.

Clasamentul arată astfel: 1. Metz 20p (12 jocuri), 2. Esbjerg 20p, 3. Ikast 17p (12), 4. Vipers 15, 5. Krim 11p, 6. FTC-Rail Cargo 10, 7. Rapid 9p, 8. MKS Zaglebie 0p.