VIDEO | Adrian Mutu și-a prelungit contractul până în 2025. Prima reacție a antrenorului Rapidului

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat miercuri, 10 august 2022, ora 18:04,
Adrian Mutu are un palmares de 10 victorii, o remiză şi trei înfrângeri ca antrenor al Rapidului, golaverajul fiind de 28-9

Antrenorul Adrian Mutu, instalat la conducerea tehnică a echipei FC Rapid în martie, şi-a prelungit contractul până în 2025.

Mă bucur mult pentru acest moment”, a declarat Adrian Mutu după prelungirea contractului

Actuala înțelegere expira în vara anului viitor. „Antrenorul Adrian Mutu, instalat la conducerea tehnică a echipei FC Rapid în martie, şi-a prelungit contractul până în 2025”, se menţionează în comunicatul clubului.

La rândul său, tehnicianul a declarat că prelungirea contractului reprezintă un vot de încredere din partea conducerii clubului.

Mă bucur mult pentru acest moment. Este un vot de încredere din partea clubului, pe care îl tratez cu maximă seriozitate şi responsabilitate! Hai, Rapid!”, a spus Mutu.

Adrian Mutu are la Rapid un palmares de 10 victorii, o remiză şi trei înfrângeri

Fostul atacant al naţionalei României a venit la Rapid în martie. A condus echipa în 14 meciuri, obținând 10 victorii, o remiză şi trei înfrângeri, golaverajul fiind 28-9.

Prima partidă cu Adrian Mutu pe bancă datează din 5 martie 2022, când Rapid a învins Academica Clinceni, cu 1-0, prin golul marcat de Rareş Ilie.

În startul acestui sezon, Rapid a obţinut 9 puncte din patru partide, învingând FCSB (2-0), Universitatea Craiova (1-0) şi FC Argeş (2-1).

Singura înfrângere din actuala stagiune a venit în prima etapă, 0-1, la Cluj-Napoca, cu CFR, când Rapid a ratat un penalty în prelungirile partidei prin Alexandru Albu.

De-a lungul timpului, Adrian Mutu a mai pregătit FC Voluntari, Al Wahda U21, România U21 şi FCU Craiova 1948.