VIDEO | Cristiano Ronaldo, la primul gol într-un meci oficial pentru Al-Nassr! Portughezul a adus un punct echipei lui

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat vineri, 03 februarie 2023, ora 20:31,
Cristiano Ronaldo

Atacantul portughez Cristiano Ronaldo a înscris primul lui gol într-un meci oficial pentru Al-Nassr, echipă la care s-a transferat luna trecută.

Cristiano Ronaldo a adus un punct lui Al-Nassr din penalty

El a transformat un penalty în minutul 90+3 al meciului cu Al-Fateh, încheiat 2-2, în etapa a 15-a a campionatului de fotbal al Arabiei Saudite. El a trimis mingea în poartă și în prima repriză, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

Ronaldo, care a purtat banderola de căpitan al lui Al-Nassr, reuşise o dublă într-un meci demonstrativ împotriva lui PSG, dar nu înscrisese până acum pentru noua sa echipă într-un meci din Supercupa Arabiei Saudite şi unul de campionat.

Al-Fateh, echipa gazdă, a deschis scorul prin Cristian Tello în minutul 12. Al-Nassr a egalat graţie lui Anderson Talisca în minutul 42, pentru ca Sofiane Bendebka să le readucă în avantaj pe gazde în minutul 58. La două minute după golul lui Ronaldo, Anderson Talisca a fost eliminat.

Al-Nassr este liderul campionatului, cu 34p după 15 jocuri, cu golaveraj mai bun decât a doua clasată, Al-Shabab, care a jucat un meci în plus. Pe locul 3 este Al-Hilal, cu 32p. Al-Fateh ocupă locul 6, cu 22 de puncte după 15 jocuri.

Al-Tai, echipă antrenată de Mirel Rădoi, ocupă locul 10, cu 18p (15 jocuri), iar Al-Raed, pregătită de Marius Şumudică se află pe 11, cu 16p (15 jocuri), din 16 echipe.