VIDEO | Nicolae Stanciu face legea în China! A ajuns la 5 goluri și 5 pase decisive pentru Wuhan Three Towns

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat duminică, 03 iulie 2022, ora 17:18,
Nicolae Stanciu

Mijlocașul român Nicolae Stanciu (29 de ani) continuă să fie într-o forma foarte bună la echipa chineză Wuhan Three Towns. El a ajuns la 5 goluri și 5 pase decisive în 8 etape.

Nicolae Stanciu a marcat în minutul 58, cu un șut de la marginea careului mare

În etapa a 8-a din campionatul Chinei, Wuhan Three Towns a întâlnit pe teren propriu Shanghai Shenhua, aflată pe locul 2 înaintea rundei. Echipa gazdă a făcut spectacol, impunându-se cu 4-2, după ce în minutul 75 avea 4-0.

Românul a contribuit la golul 2, când i-a pasat decisiv lui Marcao, atacantul brazilian fiind cel care a deschis și scorul din penalty.

Golul de 3-0 a fost semnat de jucătorul român, care a șutat plasat, pe jos, de la marginea careului mare, mingea ducându-se la rădăcina barei. Internaționalul român a mai punctat o dată, în minutul 74, dar golul a fost anulat după consultarea sistemului VAR.

Nicolae Stanciu a fost transferat la Wuhan Three Towns la începutul anului, dar a debutat abia în iunie, când a început noua ediție de campionat.

În cele 8 etape scurse, Stanciu a marcat de 5 ori și a dat tot atâtea pase decisive. Wuhan Three Towns este lider în China, cu 22 de puncte, 4 mai multe decât Shandong Taishan, a doua clasată, și un golaveraj de 27-6.