VIDEO | Nicușor Stanciu și Alexandru Mitriță, goluri pe bandă rulantă la echipele de club!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 22 septembrie 2021, ora 20:50,
Nicusor Stanciu, sursa foto Slavia Praga/Facebook

Internaționalii români traversează o perioadă foarte bună la echipele lor de club, astfel că reușitele acestora au contribuit decisiv în partidele de astăzi!

Selecționata condusă de Mirel Rădoi a rămas în continuare în cursa pentru un loc la Mondialul de anul viitor, astfel că tricolorii așteaptă cu nerăbdare ultimele dueluri din campania de calificare. Pentru România urmează confruntările contra Germaniei (8 octombrie, deplasare), Armeniei (11 octombrie, acasă), Islandei (11 noiembrie, acasă) și Liechtenstein-ului (14 noiembrie, deplasare).

Până atunci însă, doi dintre fotbaliștii aflați pe lista lărgită a selecționerului pentru partidele din luna octombrie fac spectacol la echipele de club. Concret, Alexandru Mitriță a izbutit să puncteze pentru al doilea meci consecutiv în tricoul lui PAOK, echipă antrenată de Răzvan Lucescu. Astfel, după golul din cupele europene, Mitriță a punctat și în campionatul Greciei, împotriva celor de la Panetolikos.

De cealaltă parte, Nicușor Stanciu a avut o prestație de vis pentru campioana Cehiei. Fostul decar al FCSB-ului a reușit un hattrick și o pasă de gol în ultima partidă a Slaviei Praga, din Cupă. Stanciu și-a început recitalul în minutul 55 al partidei și a adus victoria pentru echipa sa, care era condusă la pauză cu 0-2.