VIDEO | Novak Djokovic s-a calificat în a 10-a finală la Australian Open! Nervi și emoții pentru sârb în primul set

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat vineri, 27 ianuarie 2023, ora 13:21,
Novak Djokovic

Jucătorul sârb de tenis Novak Djokovic (5 ATP, cs 4) va juca pentru a zecea oară în istorie cu trofeul pe masă la Australian Open.

Novak Djokovic a câștigat toate cele 8 finale juctae până acum la Australian Open

El l-a învins în semifinale pe americanul Tommy Paul (35 ATP) cu 7-5, 6-1, 6-2 în 2 ore și 22 de minute. Sârbul a avut emoții doar la jumătatea primului set. Novak Djokovic a purtat o discuție mai aprinsă cu arbitrul, pe fondul eternelor șicane de care are parte din partea spectatorilor.

Evenimentul s-a consumat când conducea cu 5-1 și servea pentru a pune capăt setului. A ratat o minge de set, iar în următoarele trei game-uri a câștigat tot atâtea puncte.

La 5-5, Djokovic a realizat un game alb, după carea a pus capăt setului la prima ocazie ivită. Celelalte două seturi au fost fără istoric. Singurul lucru de consemnat ar fi că în partea a doua Djokovic a salvat trei mingi de break pentru a duce scorul la 3-0.

Adversarul din ultimul act al sârbului este grecul Stefanos Tsitsipas (4 ATP, cs 3), care l-a învins pe rusul Karen Khachanov (20 ATP, cs 18) cu 7-6 (2), 6-4, 6-7 (6), 6-3.

Va fi a 14-a confruntare directă, sârbul câștigând 10. Cei doi s-au întțâlnit doar de două ori la turnee de Mare Șlem, de fiecare dată la Roland Garros. Djokovic a câștigat de fiecare dată în cinci seturi: cu 6-3, 6-2, 5-7, 4-6, 6-1 în 2020 în semifinale și cu 6-7 (6), 2-6, 6-3, 6-2, 6-1 după un an, în ultimul act.