VIDEO | Premieră istorică în Turul Franței! Cine a câștigat ediția din acest an

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 29 iulie 2019, ora 08:02,
turul frantei

Ciclistul columbian Egan Bernal (Ineos) a câştigat ediţia cu numărul 106 a Turului Franţei. La doar 22 de ani, Bernal este cel mai tânăr câștigător de după Al Doilea Război Mondial.

Turul Franței este o competiție cu o vechime de 116 ani, fiind desfășurată în perioada 6-28 iulie.

Egan Bernal este primul columbian care câștigă Turul Franței. El a fost urmat în clasamentul general de către Geraint Thomas (Ineos) şi de Steven Kruijswijk (Jumbo-Visma).

În ultima etapă, a 21-a, care s-a încheiat pe Champs-Elysees din Paris, australianul Caleb Ewan (Lotto-Soudal) a ieșit învingător.

Egan Bernal a primit și tricoul alb, rezervat celui mai bun ciclist sub 25 de ani. Columbianul nu a câştigat nicio etapă a Turului.

În clasamentul pe puncte, slovacul Peter Sagan a primit trofeul și implicit tricoul verde.