VIDEO | Realul evită în extremis o înfrângere rușinoasă! Elche le-a făcut din nou viața grea galacticilor

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 23 ianuarie 2022, ora 20:53,
Sursă foto:  Profimedia
Sursă foto: Profimedia

Madrilenii au reușit o remontada în ultimele 10 minute ale întâlnirii și astfel liderul din La Liga a obținut un punct din duelul programat în etapa a 22-a.

După ce au trecut cu mari emoții de același adversar în confruntarea din optimile Cupi Spaniei care a avut loc joi seară, oamenii lui Ancelotti, au dat din nou peste Elche și în campionat. Dar șansa nu le-a mai surâs de această dată vicecampionilor Spaniei. Deși au avut pisibilitatea să deschidă scorul, fotbaliștii blanco i-au dat cu piciorul după ce Benzema a ratat un penalty în minutul 33. Iar ocazia s-a răzbunat în celălalt careu până în pauză atunci când Boye a marcat prima oară în meci. S-a făcut chiar 0-2 cu un sfert de oră înainte de final, după ce Milla l-a învins și el pe Courtois. Și când toată lumea se gândea că Realul va pierde pentru prima oară în acest sezon pe teren propriu, Kroos & Co au izbutit o revenire spectaculoasă.

Gazdele au mai primit un penalty, iar Modric nu a mai ratat de la punctul cu var, pentru ca în al doilea minut de prelungire al jocului, Militao să egaleze la 2, rezultat cu care s-a și încheiat disputa. A fost o ocazie irosită pentru liderul din Spania de a se distanța la 6 puncte de urmăritoarea FC Sevilla, autoarea a unui rezultat identic în fața celor de la Celta Vigo în această rundă. Pentru Real madrid urmează o pauză de 11 zile până la partida următoare, din sferturile Cupei Spaniei împotriva lui Athletic Bilbao. Elche, în schimb, va avea două săptămâni la dispoziție până la următorul duel, un adevărat derby în zona retrogradării împotriva celor de la Alaves.