WTA, aprecieri pentru Sorana Cîrstea: „A fost la un set și arată o renaștere puternică”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 24 ianuarie 2022, ora 20:53,
Sorana Cîrstea, sursa foto: Profimedia Images

Sorana Cîrstea (38 WTA) a părăsit turneul de Grans Slam de la Australian Open, în faza optimilor de finală. după ce a pierdut meciul cu Iga Swiatek (9 WTA), scor 7-5, 3-6, 3-6.

Românca de 31 de ani a fost foarte aproape să ajungă la al doilea sfert de finală la un Grand Slam în carieră. Singura dată când aceasta a ajuns între cele mai bune opt jucătoare ale turneului s-a întâmplat la Roland Garros, în 2009, atunci fiinf eliminată de australianca Samantha Stosur, scor 1-6, 3-6.

Chiar dacă a fost eliminată în optimi, Sorana Cîrstea a fost lăudată de reprezentanții WTA, care au avut cuvinte frumoase la adresa jucătoarei pentru parcursul foarte bun al acesteia.

„Cîrstea a fost la un set de a ajunge la cel de-al doilea sfert de finală de Grand Slam, și primul în 13 ani, de când a ajuns în sferturi la Roland Garros 2009 (n.r. când a fost eliminată de Samantha Stosur).

Sorana Cîrstea/Sursa foto: Profimedia

Cu toate acestea, fosta nr. 21 din clasamentul mondial nu a reușit să reziste și să obțină a 16-a victorie în fața unei jucătoare din Top 10 în carieră.

Cu toate acestea, rezultatul din această săptămână continuă să arate o renaștere puternică pentru Cîrstea, în vârstă de 31 de ani, care a pus capăt unei secete de 13 ani între titlurile WTA de simplu anul trecut la Istanbul. Cîrstea și-a îmbunătățit clasamentul cu aproape 50 de locuri în ultimele 12 luni”, au sris cei de la wtatennis.com.