2 românce din 3, învingătoare în calificări la Australian Open 2023! Singurul român a fost eliminat

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat luni, 09 ianuarie 2023, ora 09:36,
Alexandra Cadanțu-Ignatik

Alexandra Cadanțu-Ignatik și Elena Gabriela Ruse s-au calificat în turul 2 „preliminar” de la Australian Open 2023, iar Irina Maria Bara și David Nicholas Ionel au fost învinși.

Alexandra Cadanțu-Ignatik și Elena Gabriela Ruse sunt în turul 2 al calificărilor pentrui Australian Open 2023

Ediția din 2023 a primului turneu de Mare Șlem la tenis, Australian Open, începe pe 16 ianuarie, dar primele meciuri din calificări au loc la această oră.

Două dintre cele românce care au evoluat în prima zi „preliminară” s-au calificat în turul 2. Este vorba despre Alexandra Cadanțu-Ignatik (177 WTA) și Elena Gabriela Ruse (116 WTA, cs 13). Prima a trecut cu 6-2, 6-0 de sportiva franceză Carole Momnnet (209 WTA).

A fost o victorie facilă a româncei, care de la 1-2 în setul de debut a câștigat 10 game-uri la rând. Următoarea adversară este germanca Eva Lys (127 WTA, cs 22), care a învins-o pe Rosa Vicens Mar (Spania, 221 WTA) cu 6-3, 6-4.

La rândul ei, Ruse a avut nevoie de set decisiv pentru a trece de o jucătoare de pe locul 375, australianca Soenoe Mendez, beneficiară a unui wild card. Românca și-a adjudecat clar primul set, cu 6-1, l-a cedat pe al doilea cu 3-6, după ce și-a pierdut serviciul la 2-3, dar l-a controlat pe ultimul, 6-1.

Ruse va juca în continuare cu învingătoarea meciului dintre Robin Anderson (Statele Unite, 194 WTA) și Selena Janicijevic (Franța, 188 WTA).

Irina Maria Bara și Nicholas David Ionel au fost eliminați la Australian Open 2023, iar Gabriela Talabă-Lee joacă mâine

Irina Maria Bara (174 WTA) a avut o misiune dificilă în fața celei de-a doua favorite a calificărilor, Leolia Jeanjean (110 WTA). Primul set a fost echilibrat, nicio sportivă nereușind să se distanțeze la 2 game-uri. La fel s-a întâmplat și în tie-break, cu excepția finalului, când Jeanjean a câștigat 3 puncte la rând când era condusă cu 4-5.

Setul secund a fost controlat de Bara, care de la 0-1 a câștigat 6 game-uri la rând. În decisiv, românca a avut 5-1, și-a pierdut serviciul la 5-2 fără să ia vreun punct, iar la 5-4 a ratat două mingi de meci pe propriul serviciu.

În tie-break, care s-a jucat până la 10, sportiva din Franța s-a distanța la 4-1, dar Bara a egalat. Românca a avut două servicii la 6-7, l-a pierdut pe primul, iar JeanJean a convertit în punct prima minge de meci.

Scor final 7-6 (5), 1-6, 7-6 (7) pentru Leolia, care va juca în continuare cu sportiva americană Karla Day (198 WTA), învingătoare cu 6-2, 1-6, 6-4 în fața rusoaicei Ekaterina Makarova (230 WTA).

La masculin, Nicolas David Ionel (229 ATP), aflat la primul lui meci în calificările unui turneu de Mare Șlem, a fost învins cu 6-7 (1), 4-6 de austriacul Jurij Rodionov (122 ATP, cs 15). Meciul a durat o oră și 39 de minute, iar românul a salvat două mingi de set în prima parte a confruntării, ambele pe serviciul adversarului.

În partea a doua, austriacul a realizat break la 2-2 și a pus capăt confruntării cu un game alb. Următorul adversar este bulgarul Adrian Andreev (191 ATP), învingător cu 7-6 (5), 4-6, 7-6 (5) în fața italianului Francesco Maestrelli (196 ATP).

Mâine va intra în concurs ultima reprezentantă a României. Gabriela Talabă Lee (200 WTA) are o misiune dificilă în fața spaniolei Rebeka Masarova (130 WTA, cs 25). În cazul unei victorii, ea se va confrunta cu sportiva rusă Anastasia Zakharova (171 WTA) sau cu italianca Lucrezia Stefanini (140 WTA).

Cinci românce sunt prezente pe tabloul principal la Australian Open 2023: Camelia Begu (28 WTA), Sorana Mihaela Cîrstea (43 WTA) și Ana Bogdan (61 WTA), Jaqueline Cristian (143 WTA) și Patricia Ţig (790 WTA), ultimele două având clasament protejat 65 WTA din 7 martie 2022, respectiv, 12 iulie 2021.

Alexandra Cadantu-IgnatikDavid Nicholas IonelIrina Maria BaraAustralian Open 2023Elena Gabriela Ruse