VIDEO | A patra înfrângere din campionat pentru FC U Craiova 1948! Oltenii, învinși de FC Argeș

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat sâmbătă, 11 septembrie 2021, ora 19:57,
FC ARGEȘ – FC U CRAIOVA 1948. Foto: Facebook FC U Craiova 1948

FC Argeș a învins-o pe FC U Craiova 1948, scor 1-0, pe teren propriu, într-un meci disputat sâmbătă, în cadrul etapei a 8-a a Ligii I.

Prima ocazie a partidei le-a aparținut oaspeților, în minutul 14. Claudiu Bălan i-a pasat lui Marquet, iar acesta a șutat extrem de slab, deși se afla într-o poziție ideală.

Gazdele au replicat în minutul 32. FC Argeș a executat repede o lovitură liberă, mingea a ajuns la Palic, iar acesta a ratat ținta.

În prelungirile primei reprize, Diallo a deviat cu capul pe spate, Ișfan a preluat și a deschis scorul.

Oltenii au început tare repriza secundă, iar la trei minute de la reluare, nou-intratul Compagno a trimis cu capul, dar mingea l-a luat la țintă pe portarul Greab.

FC Argeș a replicat în minutul 70, când Palic a avansat cu mingea la picior și a trimis spre poartă.

S-a terminat 1-0, iar FC Argeș a obținut prima victorie de pe teren propriu, în acest sezon.

Au evoluat echipele

FC Argeş: Greab – Muşat (Piţian ’86), Joao Miguel, Turda, Tofan – Meza Colli, Raynov – Dumitraşcu, Palic (De Jonghe ’73), Işfan (Dumitru ’46) – Cr. Tănase (Arias ’81).  Antrenor: Andrei Prepeliţă.

U Craiova 1948: Mogoşanu – Negru, Kovacic, Diallo, Huyghebaert – Van Durmen, Albu (Ondaan ’67), Baeten (Pop ’46) – Sidibe (Vieira ’46), Bălan (Compagno ’46), Marquet (Raicea ’87).  Antrenor: Adrian Mutu.