AC Milan, scoasă din Cupa Italiei de Torino! Ce notă a primit Ciprian Tătărușanu

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat joi, 12 ianuarie 2023, ora 08:36,
Ciprian Tătărușanu

AC Torino a produs surpriza optimilor Cupei Italiei, eliminând AC Milan, chiar pe terenul acesteia, cu 1-0, după prelungiri.

Ciprian Tătărușanu nu a avut ce să facă la golul lui Torino

Parcursul lui AC Milan în Cupa Italiei se încheie după un singur meci. Deși au avut superioritate din minutul 70, după eliminarea lui Djidji, după două cartonașe galbene, gazdele au părăsit terenul învinse.

Adopo a marcat golul calificării în minutul 117, după un contraatac început de la o pasă excelentă a lui Lukic și continuată cu o cursă a lui Bayeye, care l-a servit excelent pe atacantul franco-ivorianul.

Trecuseră 14 ani de când Milan nu ieșise din Cupa Italiei după doar un meci și 38 de ani buni de când nu pierduse de două ori în același sezon împotriva lui Toro. „Diavolul” nu a mai câștigat trofeul de exact 20 de ani. Torino va juca în sferturi cu Fiorentina sau Sampdoria.

Ciprian Tărărușanu, integralist la gazde, a primit nota 6, cea mai mare acordată jucătorilor echipei milaneze. „Nu prea s-a întrebuințat, iar la golul Adopo nu a avut ce să facă”, au argumentat nota cei de la tuttomercatoweb.com.