VIDEO | Adio Europa? CFR Cluj pierde meciul retur cu Roma şi se îndepărtează de primele două locuri

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 27 noiembrie 2020, ora 00:53,
CFR Cluj Roma3

CFR Cluj a suferit o nouă înfrângere cu AS Roma, de această dată pe teren propriu, scor 0-2, în meciul retur din Europa League.

Dacă în meciul tur scorul a fost de 5-0 pentru AS Roma, acum echipa lui Dan Petrescu a limitat proporţiile scorului. Golurile partidei au fost marcate de Debeljuh (autogol) în minutul 49 şi Veretout în minutul 67 din penalty.

Prima repriză a partidein din Gruia a fost una destul de echilibrată. Nu a abundat meciul în ocazii, dar au fost faze importante la ambele porţi. În primele 20 de minute jucătorii lui Dan Petrescu au făcut un presing de remarcat în jumătatea celor de la AS Roma.

Prima ocazie a partidei i-a aparţinut lui Debeljuh, care a reluat cu capul din interiorul careului din centrarea lui Camora, dar mingea s-a dus pe lângă poartă. O ocazie a venit şi de partea romanilor, în minutul 32, când Borja Mayoral a şutat la colţul scurt, dar mingea a fost respinsă de Cristian Bălgrădean. Semnificativ până la pauza meciului au mai fost doar cartonaşele galbene obţinute de Itu, Păun şi Djokovic.

Citeşte şi În memoria legendarului Maradona! Moment special înaintea meciului Napoli – Rijeka

Repriza a doua a început cum nu se putea mai rău pentru CFR Cluj. Mai întâi, Bruno Peres a avut o centrare periculoasă în faţa porţii, după o oprire inexplicabilă a lui Pereira de la CFR, dar Bălgrădean a reuşit să reţină mingea. Minutul 49 a adus şi primul gol al partidei, doar că în poarta lui CFR Cluj, după ce Debeljuh a încercat să respingă o minge, iar balonul s-a dus între buturile porţii lui Bălgrădean.

Minutul 67 al partidei aduce şi golul doi, dar tot în poarta lui CFR, după ce arbitrul a inventat un penalty. Veretout a transformat fără emoţii şi a majorat scorul partidei. Până la finalul partidei nu a mai existat nicio ocazie semnificativă.

CFR Cluj pierde şi meciul de acasă cu Roma şi rămâne la 3 puncte distanţă de Young Boys Berna, care a câştigat meciul cu ŢSKA Sofia şi a acumulat 7 puncte în clasamentul grupei A din Europa League.

Citeşte şi Arlauskis îl vrea pe Dan Petrescu în Arabia Saudită: ,,Mi-a fost antrenor, îl vreau şi ca adversar”